Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polski udział w Brilliant Jump 22

Strategia i polityka, Ćwiczenia, 15 marca 2022

Komponent wydzielony przez Siły Zbrojne RP uczestniczy w ćwiczeniu Sił Odpowiedzi NATO (NRF, NATO Response Force) Brilliant Jump 22. W tym roku odbywające się co 2 lata ćwiczenie ma miejsce w Norwegii od 28 lutego do 17 marca 2022.

Obydwa realizowane w Norwegii ćwiczenia odbywają się cyklicznie

W Brilliant Jump 22 bierze udział ok. 2500 żołnierzy z 12 państw NATO. Obejmuje ono komponent lądowy, morski i powietrzny. Celem ćwiczenia jest zademonstrowanie zdolności sojuszu do szybkiego rozmieszczenia wojsk i integrowania ich z siłami zbrojnymi państwa-gospodarza. Działania w Norwegii w zimowych warunkach pozwolą sprawdzić personel, procedury i procesy w siłach NRF. Tegoroczna edycja ćwiczenia odbywa się pod dowództwem Allied Joint Force Command Brunssum.

SZ RP wydzieliły na sojusznicze ćwiczenia elementy 12. Brygady Zmechanizowanej i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża / Zdjęcia: 12. Brygada Zmechanizowana – st. szer. Piotr Pytel

Wojska rozmieszczone w Norwegii mają tam pozostać, by płynnie przejść do udziału w kolejnym ćwiczeniu Exercise Cold Response 22 trwającym od 10 marca do 10 kwietnia. Zapowiedziano, że będzie w nich uczestniczyć 30 tys. żołnierzy z 25 państw z Europy i Ameryki Północnej. W ich trakcie będą odgrywane scenariusze obejmujące użycie NRF i działania na lądzie, w powietrzu i na morzu w warunkach zimowych. Obydwa ćwiczenia odbywają się cyklicznie. Były planowane od miesięcy i nie stanowią bezpośredniej odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę.

SZ RP wydzieliły na ćwiczenia w Norwegii komponent 1. batalionu piechoty z 12. Brygady Zmechanizowanej wyposażony w KTO Rosomak, moździerze Rak i pojazdy logistyczne. Pododdziały rzutem kołowym przemieściły się ze Szczecina do Portu Wojennego w Świnoujściu. Następnie zostały zaokrętowane na pokładach okrętów transportowo-minowych typu Lublin z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i przetransportowane do Norwegii. Polscy żołnierze obecnie ćwiczą wraz z sojusznikami przerzut sił po norweskich drogach a na poligonach scenariusze bojowe (HMS Prince of Wales okrętem flagowym NRF, 2022-01-13).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.