Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

deFNder przeciwko bsl

Ćwiczenia, Przemysł zbrojeniowy, 30 marca 2022

FN Herstal poinformowało o próbach zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia deFNder w czasie ćwiczenia NATO Non-Lethal Technology Exercise (NNTEX-C) na sardyńskim poligonie PISQ. Odbyło się w dniach 4-24 marca, zaś jego celem było testowanie systemów do zwalczania bezzałogowców.

Uzbrojenie zestawu kontenerowego do zwalczania bsl stanowią dwa zsmu deFNder / Zdjęcie: FN Herstal

W trakcie ćwiczenia sprawdzono różne systemy do zwalczania celów o cechach Low, Slow and Small (LSS, nisko poruszających się, powolnych i małych) typowych dla małych bezzałogowców. Oceniano efektywność systemów, ich ergonomię i zniszczenia poboczne.

Belgijskie przedsiębiorstwo w tym celu opracowało kontenerowy zestaw do zwalczania bsl. Łączy on sensory rozpoznania radiowego, radar i kilka efektorów. Sensory na maszcie zapewniają wczesne ostrzeganie przed zagrożeniem, ich lokalizację i pozwalają tworzyć dwuwymiarową mapę przedstawiającą sytuację taktyczną. Zestaw kontenerowy może być połączony z zewnętrznym systemem dowodzenia i kierowania. Jest obsługiwany przez dwóch operatorów.

Do zwalczania bsl służą efektory miękkie i twarde. Efektor miękki stanowi zamontowane na maszcie urządzenie zakłócające łączność bsl ze stanowiskiem kierowania. Natomiast efektory twarde składają się składają się z dwóch zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia z urządzeniami optoelektronicznymi. Pierwszym z nich jest deFNder Light z km kal. 5,56 mm lub 7,62 mm. Drugim jest z kolei moduł deFNder Medium, który może być uzbrojony w km kal. 7,62 mm, wkm kal. 12,7 mm lub 40-mm granatnik automatyczny z amunicją programowalną (Estończycy ćwiczyli z THeMISem, 2021-05-21).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.