Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Antkiem do Wiednia

Imprezy branżowe, Historia, Lotnictwo wojskowe, Ludzie, 04 kwietnia 2022

Brawurowe ucieczki przed komunistyczną represją, wykaz odwagi i buntu przeciw reżimowej rzeczywistości, a może uprowadzenia samolotów? Tematy, które brzmią jak tytuły sensacyjnych filmów, a są historiami prawdziwymi będą motywem przewodnim najbliższych wydarzeń w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Pretekstem są obchody 40. rocznicy ucieczki samolotem An-2 do Wiednia, które przypadają na dni 1-3 kwietnia 2022.

W programie premiera filmu Wiedeńczyk- historia podniebnej ucieczki, panel dyskusyjny z udziałem bohaterów, wystawa poświęcona lotniczym ucieczkom, gra terenowa dla całych rodzin, a także przy dobrej pogodzie przylot i zwiedzanie samolotu An-2, czyli tytułowego Wiedeńczyka.

Będzie to wyjątkowa okazja do posłuchania relacji z pierwszej ręki osób, które brały bezpośrednio udział w ucieczce Wiedeńczykiem – swój udział zapowiedzieli m.in. Jerzy Czerwiński i Andrzej Malec z rodzinami – piloci- uciekinierzy, którzy specjalnie przylatują ze Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Ireneusz Zawolski – pilot, który bezpośrednio sprowadził Wiedeńczyka z Wiednia.

Piątkową dyskusję poprowadzi Jolanta Drużyńska – autorka książki Krok do wolności, z kolei w sobotę wydarzenie poprowadzi Jarosław Dobrzyński – autor prezentowanej wystawy. Swoje stoisko zapowiedziała także Fundacja Wiedeńczyk, która na co dzień opiekuje się muzealnym samolotem, utrzymując go w stanie umożliwiającym dalsze odbywanie lotów (Wiedeńczyk ponownie w Wiedniu, 2019-06-19).

Wstęp na wszystkie wydarzenia możliwy w cenie biletów wstępu do Muzeum.

Szczegółowy program wydarzenia:

1 kwietnia (piątek)

16:00 – 17:00 – przylot samolotu An-2 Wiedeńczyk (w zależności od warunków atmosferycznych).

18:00 – premiera filmu Wiedeńczyk – historia podniebnej ucieczki, panel dyskusyjny i wernisaż wystawy ( wstęp za zaproszeniami)

2 kwietnia (sobota)

10:00 – 17:00 – zwiedzanie samolotu An-2 Wiedeńczyk (w zależności od warunków atmosferycznych).

11:00 – 15:00 – Gra terenowa Podniebne ucieczki

12:00 – projekcja filmu Wiedeńczyk – historia podniebnej ucieczki, spotkanie z bohaterami i oprowadzanie po wystawie

3 kwietnia (niedziela)

10:00- 17:00 – zwiedzanie samolotu An-2 Wiedeńczyk (w zależności od warunków atmosferycznych).

12:00 – Spotkanie przy samolocie An-2- historia Wiedeńczyka

16:00 – projekcja filmu Wiedeńczyk – historia podniebnej ucieczki.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.