Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwa pozyska dodatkowe Boxery

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 19 kwietnia 2022

Minister obrony Litwy Arvydas Anrušauskas poinformował media o planach pozyskania przez Litwę ponad 100 dodatkowych kołowych transporterów opancerzonych Boxer (lokalnie oznaczanych jako Vilkas). Sprzęt pozwoli na przezbrojenie dwóch dodatkowych batalionów piechoty zmechanizowanej.

Dostawy pierwszej partii Boxerów dla Litwy mają się zakończyć w br. / Zdjęcie: MO Litwy

Druga partia transporterów według słów Anrušauskasa ma się nieznacznie różnić od pojazdów dostarczanych obecnie. Zastosowane zmiany mają wynikać z doświadczeń trwającego obecnie konfliktu ukraińskiego. Nie poinformowano jednak jaki będzie ich zakres. Nie można wykluczać, że druga partia obejmie większą liczbę wozów specjalistycznych.

Litwini pozyskali pierwszą partię Boxerów w 2016. Zamówiono 88 pojazdów w wariancie kbwp z wieżą bezzałogową Samson z 30-mm armatą automatyczną i wyrzutnią ppk Spike LR. Ponadto pozyskali kilka transporterów w wariancie wozu dowodzenia i pojazdu do nauki jazdy. Wartość umowy wyniosła blisko 4,4 mld EUR. Dostawy Boxerów mają się zakończyć do grudnia br. Nie ujawniono informacji ile z nich udało się już dostarczyć (Ostatnia PzH 2000 dla Litwy, 2022-03-23, Testy poligonowe litewskich Vilkasów, 2018-07-20).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.