Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Początek ćwiczeń Defender Europe i Swift Response

Ćwiczenia, Strategia i polityka, 02 maja 2022

Wczoraj, 1 maja 2022, rozpoczęło się cykliczne ćwiczenie Defender Europe 2022, a dzisiaj, 2 maja ćwiczenie Swift Response 22. Bierze w nich udział ok. 18 tys. żołnierzy z ponad 20 państw, w tym z Polski. Mają się odbywać się na terytorium Polski i 8 innych państw. Na naszym terytorium ćwiczyć ma ok. 7 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu. Ćwiczenia potrwają do 27 maja.

W związku z przemieszczaniem się wojsk na tereny ćwiczeń należy się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym / Ilustracja: DGRSZ

Defender Europe 22 to międzynarodowe i cykliczne ćwiczenie defensywne organizowane przez siły zbrojne USA. Jego celem jest budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami NATO i USA. Polska jest jednym z państw-gospodarzy. Na terenie naszego kraju ćwiczenia odbywają się na poligonach w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu. Do Polski przyjechali żołnierze sił zbrojnych USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji i Danii.

SZ RP reprezentują żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 9. Brygady Kawalerii Pancernej, 17. Brygady Zmechanizowanej, 12. Brygady Zmechanizowanej, 2. Brygady Zmechanizowanej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej, 2. Pułku Inżynieryjnego, 5. Pułku Chemicznego i Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponadto przewidziano udział polskiego lotnictwa, w tym samolotów wielozadaniowych F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, samolotów Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i śmigłowców Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Za dowodzenie ćwiczącymi wojskami odpowiada amerykański V Korpus. W trakcie ćwiczenia ma zostać sprawdzona zdolność do współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Defender Europe 2022 obejmuje m.in. epizody taktyczne, przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych i szkolenie ogniowe. W związku z przemieszczaniem kolumn wojskowych po drogach publicznych MON zaapelowało o niepublikowanie informacji, zdjęć i filmów prezentujących przerzut wojsk (Ruszają transporty na Defender-Europe 20, 2020-01-27).

W tym samym czasie, od 2 do 20 maja odbywa się cykliczne ćwiczenie Swift Response 22. Jego celem jest zademonstrowanie gotowości wojsk, zdolności do szybkiego reagowania i możliwości prowadzenia operacji powietrznodesantowych na obszarze od koła podbiegunowego aż po Bałkany. W ćwiczeniu weźmie udział 9 tys. żołnierzy z 17 państw sojuszniczych i partnerskich. Wśród nich będzie 2,7 tys. żołnierzy i lotników amerykańskich.

Planowane jest przeprowadzenie operacji powietrznodesantowych w Norwegii, Macedonii Północnej, na Litwie i Łotwie. W ciągu 96 h ma zostać przeprowadzonych 5 takich operacji. Następnie każda brygadowa grupa zadaniowa wojsk aeromobilnych zrealizuje operacje na lądzie obejmujące działania taktyczne, szkolenie, głębokie uderzenia z użyciem śmigłowców, strzelania i działania w polu.

Polskę w czasie Swift Response22 reprezentować będzie 550 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej, którzy będą stanowić trzon wojsk zaangażowanych w operację powietrznodesantową na Litwie i Łotwie. Będą się oni szkolić wspólnie z żołnierzami z Czech, Niemiec i Holandii (Polacy na Swift Response 21, 2021-05-11).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.