Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szybsze dostawy NLAW dla Wielkiej Brytanii

Transakcje, Przemysł zbrojeniowy, 03 maja 2022

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisało ze szwedzką Försvarets materielverk (FMV, administracją ds. zakupów materiałowych) umowę na dostawy jednorazowych granatników przeciwpancernych NLAW, znanych w Szwecji jako Robot 57. Umowa pozwoli przyspieszyć dostawy nowo wyprodukowanego uzbrojenia, zwłaszcza z uwagi na wysłanie istotnej części brytyjskich zapasów NLAW na Ukrainę.

Brytyjczycy mieli przekazać Ukrainie nawet ponad 4 tys. granatników NLAW / Zdjęcie: British Army

Dzięki podpisanej umowie Brytyjczycy będą mogli korzystać z porozumienia szwedzkiego resortu obrony z Saabem i zamawianie granatników za jego pośrednictwem. Brytyjski udział w porozumieniu zapewni także dodatkowe możliwości w dalszym rozwijaniu NLAW. Systemy te weszły do uzbrojenia w 2002 i zostały do tej pory wyeksportowane do kilku państw, w tym Finlandii. Szacuje się, że Ukraina otrzymała od z brytyjskich zapasów nawet ponad 4 tys. NLAW. Powoduje to konieczność uzupełnienia zapasów poprzez kolejne zamówienia.

Z FMV podobną umowę zdążyły już podpisać państwa bałtyckie. Przewiduje się także dołączenie do inicjatywy kolejnych podmiotów. Jest to efekt wysokiej skuteczności granatników przeciwpancernych NLAW w konflikcie na Ukrainie. Granatniki wzbudzają zainteresowanie kolejnych państw mimo stosunkowo wysokiej ceny w porównaniu z innymi systemami podobnej klasy (Ukraina odebrała 19 tys. pocisków, 2022-03-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.