Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AT4 dotarły do ukraińskich żołnierzy

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Konflikty zbrojne, 08 marca 2022

6 marca w Internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia ukraińskich żołnierzy ze szwedzkimi 84-mm granatnikami przeciwpancernymi AT4 (znanymi pod lokalną nazwą Pansarskott m/86). Dostawy uzbrojenia zaprojektowanego w zakładach Förenade fabriksverken przez Saab Bofors Dynamics zapowiadane były przez szwedzki rząd niemal od samego początku konfliktu. W ręce żołnierzy ukraińskich udało się je dostarczyć w 11. dniu wojny.

AT4 ma długość wyrzutni ok. 1 m (zależnie od wersji), masa pocisku to 1,8 kg, prędkość wylotowa to 290 m/s, zasięg ognia skutecznego to 300 m, zaś głowica kumulacyjna jest w stanie przebić jednorodną płytę stalową o grubości ok. 420 mm / Zdjęcie: Twitter

Premier Magdalena Andersson zapowiedziała, że Sztokholm przekaże 5 tys. granatników przeciwpancernych Bofors AT4, 135 tys. racji polowych, 5 tys. kamizelek i 5 tys. hełmów. Podkreśliła, że decyzja o wysłaniu tego rodzaju pomocy wojskowej jest pierwszym przypadkiem, w którym Szwecja wysłała uzbrojenie do kraju będącego w konflikcie zbrojnym od czasu inwazji Związku Sowieckiego na Finlandię w 1939. Oprócz dostaw sprzętu i uzbrojenia w konflikt zaangażował się Svenska Frivilligkåren (Szwedzki Korpus Ochotniczy) składający się z komponentu lądowego i lotniczego.

Żołnierz ukraiński jest teraz wyposażony w dostarczoną przez Szwecję lekką broń przeciwpancerną AT4. Dostarczonych zostanie 5 tys. granatników, a jeśli 20% z nich trafi, tysiąc rosyjskich pojazdów zostanie zniszczonych – powiedział Carl Bildt, współprzewodniczący Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych i były premier Szwecji.

AT4 to lekka i stosunkowo łatwa w obsłudze nie wymagająca długotrwałego szkolenia, co w warunkach wojennych odgrywa istotną rolę. Sekwencja działań strzelca jest następująca: zajęcie bezpiecznej pozycji, zdjęcie tylnej osłony wyrzutni, wyjęcie zawleczki, otwarcie przyrządów celowniczych, odbezpieczenie broni i oddanie strzału.

Granatniki AT4 będą stanowić uzupełnienie dla żołnierzy obsługujących ppk NLAW i walczących na obszarach o urozmaiconej rzeźbie terenu. Przeznaczone są do rażenia lekko i średnio opancerzonych pojazdów, jak też siły żywej za betonowymi ścianami, murami i wewnątrz pojazdów. Znajdą też zastosowanie w walce w terenie zurbanizowanym. Granatniki w zmodernizowanej wersji CS mogą być wystrzeliwane z zamkniętych pomieszczeń. Granatniki występują w 6 odmianach różniących się głowicami bojowymi (Szwedzki sprzęt dla Ukrainy, 2022-02-28).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.