Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amunicja termobaryczna do AG-9

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 maja 2022

Minister gospodarki Rumunii Florin Spătar poinformował o opracowaniu przez krajowy przemysł amunicji termobarycznej do dział bezodrzutowych AG-9 kal. 73 mm, będących licencyjną wersją dział SPG-9. Nowy typ amunicji jest już gotowy do produkcji na potrzeby rumuńskiego resortu obrony.

Celem Rumunii jest uzyskanie zamówień na amunicję termobaryczną nie tylko na potrzeby dział bezodrzutowych AG-9 własnych sił zbrojnych, lecz także na eksport / Zdjęcie: MO Rumunii

Pierwsze modele nowej amunicji zostały opracowane w 2019 w ramach fazy eksperymentalnej. Prace realizowała agencja badawcza techniki i technologii wojskowych Agenției de Cercetare pentru Tehnică și Tehnologii Militare. Projekt amunicji termobarycznej do dział bezodrzutowych AG-9 ma być kolejnym krokiem w rozwoju ekonomicznym Rumunii.

Według komunikatu minister Spătar wziął udział w testach amunicji na poligonie zakładów mechanicznych Uzina Mecanică Plopeni. W ich trakcie zatwierdzono prototypową amunicję do produkcji. Obecnie projekt jest na etapie przygotowań do transferu technologii na poziomie przemysłowym. Centrum badawcze Centrul de Cercetare Științifică pentru Apărare CBRN și Ecologie przekaże technologię do państwowej spółki ROMARM.

Zgodnie z komunikatem nowo opracowana amunicja łączy głowicę termobaryczną z głowicą penetrującą. Dzięki temu można skutecznie razić siłę żywą, umocnienia i przebijać osłony ziemne, z betonu, cegieł i lekko opancerzone cele. Przebijalność to 30 mm pancerza stalowego lub 400 mm muru.

Produkcja amunicji będzie realizowana w zakładach mechanicznych Uzina Mecanică Plopeni należących do ROMARM, Dokonano w nich inwestycji o wartości 6,5 mln RON (6,1 mln PLN), których celem było przygotowanie do produkcji wielu rodzajów amunicji artyleryjskiej. Z powodu relatywnie niewielkiej liczby producentów amunicji termobarycznej Rumuni upatrują szansy na zdobycie zamówień nie tylko własnych sił zbrojnych, lecz także klientów eksportowych (Głowica termobaryczna dla RS-80, 2021-11-30, SPG-9 dla WOT, 2017-06-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.