4 maja 2022, Søværnet (marynarka wojenna Danii) przeprowadziła pierwsze strzelanie z użyciem pocisku przeciwlotniczego średniego zasięgu SM-2 Block IIIA. Pocisk odpalono z fregaty Niels Juel (F363) typu Iver Huitfeldt w ramach procesu integracji nowego uzbrojenia.
Strzelanie odbyło się w nocy na poligonie morskim Andôya Space Defence na północy Norwegii. Zakończyło się sukcesem, co potwierdziło gotowość do integracji nowego uzbrojenia z 3 duńskimi fregatami. SM-2 pozwolą znacząco zwiększyć zasięg rażenia celów powietrznych przez okręty Søværnet dzięki czemu osiągną docelowe zdolności w tym zakresie.
Pociski SM-2 mają zasięg ok. 160 km i mogą zwalczać lotnictwo i pociski przeciwokrętowe. Umożliwi to budowę strefowej obrony przeciwlotniczej, co ma znaczenie nie tylko dla krajowych zdolności obronnych Danii, lecz także dla działań sojuszniczych w ramach NATO. Duńczycy w 2018 uzyskali zgodę Departamentu Stanu na zakup maksymalnie 46 pocisków SM-2 Block IIIA wraz z pociskami testowymi i innym wyposażeniem. Oznacza to, że jeśli zamówiono pełną pulę uzbrojenia w jednostce ogniowej każdej fregaty typu Iver Huitfeldt znajdzie się do 15 pocisków SM-2 (SM-2 za 500 mln USD, 2021-12-23).
Integracja uzbrojenia tego typu nie wymaga poważniejszych prac. Duńskie okręty od początku były budowane z myślą o użyciu SM-2, jednak z powodów finansowych nie zdecydowano się na zakup tych pocisków. Zgodnie z zasadą fitted for but not with okręty od początku wyposażono w nowoczesne radary APAR z antenami ścianowymi przystosowane do współpracy z SM-2, zaś na śródokręciu zainstalowano wyrzutnie pionowe Mk 41 z 32 komorami mogącymi pomieścić do 32 SM-2. Dzięki temu na potrzeby integracji pocisków zmiany objęły jedynie część wyposażenia elektronicznego i aktualizację oprogramowania (Debiut SM-2 na pokładzie Niels Juel, 2022-05-04).