Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Debiut SM-2 na pokładzie Niels Juel

Marynarka wojenna, Obrona powietrzna, 04 maja 2022

Forsvaret (siły zbrojne Danii) poinformowały, że po raz pierwszy fregatę typu Iver Huitfeldt uzbrojono w pociski przeciwlotnicze średniego zasięgu SM-2 Block IIIA. Uzbrojenie zainstalowano na fregacie Niels Juel (F363) i posłuży ono do testów i certyfikacji na duńskich okrętach.

Fregaty typu Iver Huitfeldt mogą przenosić do 32 SM-2 w wyrzutniach pionowych Mk 41 / Zdjęcie: Forsvaret

Duńczycy przetestują pociski SM-2 integrując je z systemem kierowania ogniem, którego oprogramowanie zostało już zaktualizowane. Planowane do przeprowadzenia strzelanie pozwoli zweryfikować jak działa całość systemu uzbrojenia. Do tej pory zrealizowano jedynie testy bez fizycznych strzelań. Testy i przeszkolenie załóg z użycia SM-2 pozwoli uzyskać gotowość operacyjną nowego uzbrojenia.

Fregaty typu Iver Huitfeld od początku były dostosowane do przenoszenia pocisków SM-2, jednak z różnych względów nie pozyskano tego uzbrojenia. Okręty na śródokręciu mają cztery 8-komorowe moduły wyrzutni pionowych Mk 41 mieszczących do 32 pocisków SM-2. Jedynym przeciwlotniczym uzbrojeniem rakietowym fregat pozostawały dotychczas wyłącznie pociski krótkiego/średniego zasięgu ESSM. Mogą być stosowane zarówno w wyrzutniach Mk 41 (do 128 pocisków w wyrzutniach typu quad-pack) jak też w 24-komorowych modułowych wyrzutniach Mk 56 (mieszczącymi do 24 pocisków ESSM).

Nowe uzbrojenie pozwoli duńskim okrętom tworzyć nie tylko punktową obronę powietrzną i działać w samoobronie, lecz także tworzyć strefową obronę powietrzną dla zespołów okrętów. SM-2 Block IIIA są przeznaczone głównie do zwalczania pocisków przeciwokrętowych i lotnictwa (SM-2 za 500 mln USD, 2021-12-23, Niels Juel ochroni CdG, 2019-02-20).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.