Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LCS bez zdolności ZOP

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 09 maja 2022

Szef operacji morskich US Navy adm. Michael Gilday poinformował, że amerykańska marynarka wojenna zarzuciła plan opracowania i wdrożenia modułów misyjnych do zwalczania okrętów podwodnych przeznaczonych dla okrętów LCS. Tym samym okręty będą mogły być wyposażone jedynie w moduły do rażenia innych jednostek nawodnych i zwalczania min morskich.

Elementem pakietu misyjnego do zwalczania min jest m.in. pojazd bezzałogowy Unmanned Influence Sweep System / Zdjęcie: US Navy

Adm. Gilday tłumaczył, że założenia do wykorzystania modułów ZOP w okrętach LCS powstały w 2008, gdy przewidywano zwalczanie konwencjonalnych OP na płytkich wodach przybrzeżnych. Zmieniająca się w kolejnych latach globalna sytuacja strategiczna wymusiła zmianę planów i ponowne skoncentrowanie się na działaniach na otwartym oceanie. Tam zadania ZOP mają wykonywać nowe fregaty typu Constellation.

Moduły ZOP nie wypaliły. Variable Depth Sonar nie działa tak, jak powinien. Okręty LCS są tak głośne jak lotniskowce i napotkaliśmy poważne trudności, które powinniśmy byli przewidzieć wcześniej. Przez ostatnie półtora roku analizowałem dane dotyczące modułu ZOP i uznałem, że jego dalsze finansowanie nie ma sensu – powiedział adm. Gliday.

W tej chwili w służbie liniowej jest używany jedynie pakiet misyjny do zwalczania jednostek nawodnych. Obejmuje on 2 stanowiska Mk 46 z 30-mm armatami automatycznymi Mk 44, wyrzutnie kpr AGM-114 Hellfire, śmigłowiec wielozadaniowy MH-60R i 2 łodzie półsztywne wraz z dodatkowym wyposażeniem. Okręty klasy LCS mają być także dozbrojone w kpr NSM.

Natomiast do końca br. planowane jest ogłoszenie wstępnej gotowości operacyjnej pakietu misyjnego do zwalczania min. Składa się on z różnego rodzaju nawodnych, podwodnych i lotniczych pojazdów bezzałogowych wyposażonych w środki wykrywania i zwalczania min morskich. Obejmuje m.in. system AN/ASQ-235 Airborne Mine Neutralization System instalowany na śmigłowcach MH-60S, detektor min AN/DVS-1 COBRA instalowany na bsl MQ-8B i bezzałogowy pojazd podwodny do wykrywania min zakopanych w dnie morskim Knifefish (US Navy przetestowała bezzałogowiec UISS, 2022-01-07, Testy ADARO na Pacyfiku, 2021-04-24).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.