Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iran chce zwodować 2 niszczyciele

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 14 maja 2022

Dowódca irańskiej marynarki wojennej kadm. Szahram Irani ujawnił plany wodowania 2 niszczycieli, mówiąc, że proces produkcji okrętów Zagros i Damawand-2 postępuje zgodnie z planem i oba okręty opuszczą stocznię w najbliższej przyszłości. Podczas wywiadu telewizyjnego jeszcze w kwietniu zaznaczył, że nie zostaną wprowadzone do służby w szybkim tempie, gdyż czeka je wymagająca faza prób na morzu.

Jednym z okrętów dostarczonych irańskiej marynarce w ostatnich latach jest fregata Sahand reprezentująca typ Mudże. Uzbrojona jest m.in. w 76-mm armatę morską Fadżr-27, 40-mm armaty przeciwlotnicze Fath-40 AAA lub system Kamand z armatą 30-mm (kopia rosyjskiej AK-630) / Zdjęcie: Wikimedia Commons

Wypowiedzi irańskich wojskowych lub urzędników przekazywane wiadomości są jednak niekompletne i pozbawione szczegółów. Nie wiadomo nawet jakiego typoszeregu będą to okręty. Być może Zagros i Damawand-2 to zapowiadane niszczyciele typu Chalidże Fars lub Negin. Jeżeli tak się stanie, będą to pierwsze jednostki tej klasy, które zbudowano w Iranie.

O tym pierwszym mówiło się już w 2014, ale do tej pory nie powstała ani jeden okręt tego typoszeregu. Plany budowy niszczyciela Negin o wyporności ponad 6 tys. t pojawiły się w kwietniu 2020. Wówczas adm. Amir Rastegari, szef organizacji przemysłu morskiego Ministerstwa Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych, używał terminuciężki niszczyciel. Do tej pory nie pojawiły się szczegółowe informacje dotyczące postępu prac, a irańskie media bazują na ogólnych stwierdzeniach o zaawansowanej irańskiej technologii morskiej. Pojawia się dużo wątpliwości czy tamtejszy przemysł będzie w stanie zbudować w pełni działające okręty tej klasy.

Ostatnie nowe okręty marynarka wojenna przyjęła w czerwcu 2021. Do służby weszły fregata Dena i trałowiec Szahin (w farsi: sokół). Dena jest czwartą fregatą typu Mudże.Wcześniej skonstruowano okręty Dżamaran, Sahand i Damawand (zatonęła w styczniu 2018, obecnie w naprawie). Wszystkie klasyfikowane są w Iranie jako niszczyciele. Z kolei Szahin jest pierwszym w pełni lokalnie skonstruowanym okrętem tej klasy. Stępkę położono w 2013, a nad budową czuwała Organizacja Przemysłu Morskiego Iranu (Nowe okręty irańskie , 2021-11-25, Irańska fregata Sahand przekazana flocie, 2018-12-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.