Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uziemienie indyjskich Su-30

Lotnictwo wojskowe, 03 grudnia 2009

Dwa dni po wypadku indyjskiego Su-30MKI, dowództwo wojsk lotniczych tego kraju uziemiło wszystkie samoloty tego typu. Każda maszyna poddawana jest szczegółowemu przeglądowi.

W ciągu bieżącego roku indyjskie wojska lotnicze utraciły bezpowrotnie 13 statków powietrznych, w tym 3 MiG-i 21 i 3 MiG-i 23. Wypadki samolotów sowieckich są niechlubną normą IAF, wynikającą z ich zaawansowanego wieku. Niestety, w tym roku dołączyły do nich o wiele młodsze, już rosyjskie lub licencyjne Su-30, do tej pory zachowujące się bez zarzutu / Zdjęcie: USAF

Do wypadku doszło 30 listopada, niedaleko Jaislamer w Radżastanie. Obaj piloci bezpiecznie katapultowali się (zobacz: Rozbił się kolejny indyjski Su-30MKI).

To już drugi wypadek w ciągu tego roku. W katastrofie, która miała miejsce 30 kwietnia, zginął pilot (Katastrofa Su-30MKI), drugi przeżył. Przyczyną okazała się awaria systemu sterowania fly-by-wire.

Choć do tej pory nie ujawniono, co mogło być przyczyną ostatniego zdarzenia, dowództwo wojsk lotniczych uziemiło wszystkie samoloty tego typu - ok. 100 egz. - w celu przeprowadzenia szczegółowych inspekcji wszystkich maszyn. Może to świadczyć o technicznej naturze listopadowego wypadku.

Środki ostrożności nie są przypadkowe: oba zdarzenia były pierwszymi, w których utracono samoloty, po 12 latach bezpiecznego ich użytkowania. Docelowo Indie zamierzają zwiększyć flotę Su-30MKI do ok. 280 samolotów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.