Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosja kupuje kolejne izraelskie bsl

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 grudnia 2009

Rosja prowadzi rozmowy na temat zakupu kolejnych izraelskich bezpilotowców. Mają być one nowocześniejsze niż te z pierwszej partii.

Według agencji Reuters, powołującej się na źródła izraelskie, rozmowy prowadzone z IAI (Israel Aerospace Industries) dotyczą systemów bsl za ok. 100 mln USD. Nie wiadomo, o jakie konkretnie bezpilotowce chodzi. Nieoficjalne źródła mówią o systemach ulepszonych w stosunku do wcześniej kupionych.

Rosja w kwietniu kupiła w Izraelu 12 bsl za 53 mln USD (Rosja kupiła izraelskie bsl za 50 mln USD). Były to bezpilotowce krótkiego i średniego trzech typów: Bird Eye 400, I-View Mk150 i Searcher Mk II. Rosyjscy eksperci narzekali wówczas, że były one wyposażone w przestarzałe systemy pokładowe. Zakup nowocześniejszego wyposażenia i bsl większego zasięgu Heron miały zostać zablokowane przez USA. Zgodę władz izraelskich na transakcję analitycy kojarzą z kolei z rezygnacją Rosji z dostaw systemów przeciwlotniczych S-300 do Iranu.

Rosjanie zainteresowali się zagranicznymi bezpilotowcami po konflikcie z Gruzją, która użyła bsl Hermes 450 i Skylark dostarczonych przez Elbit. Armia rosyjska musiała korzystać wówczas z mało skutecznego konwencjonalnego rozpoznania lotniczego, w tym samolotów strategicznych Tu-22 (jeden z nich został zestrzelony).

Dowódca rosyjskich WWS, gen. Aleksandr Zielin powiedział pod koniec listopada, że nie zamierza kupować rodzimych konstrukcji, ponieważ nie spełniają one wymagań taktyczno-technicznych, dotyczących m.in. zasięgu i pułapu oraz możliwości rozpoznawczych. - Ich zakup byłby przestępstwem - stwierdził krótko. Analitycy podejrzewają, że ograniczone zakupy izraelskich konstrukcji mogą posłużyć rosyjskim producentom do skopiowania kluczowych rozwiązań technicznych i opracowania porównywalnych bsl.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.