Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykański certyfikat Phenoma 300

Lotnictwo cywilne, 16 grudnia 2009

Przedstawiciele Embraera poinformowali, że lekki odrzutowiec Phenom 300 otrzymał certyfikat FAA, amerykańskich władz lotniczych. Pierwsza dostawa zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych tygodni.

Phenom 300 to samolot dla 8-9 pasażerów i jednego lub dwóch pilotów, o maksymalnej masie startowej 8,15 t. Ma 15,5 m długości, 16,2 m rozpiętości, a dwa silniki Pratt & Whitney PW 535E zapewniają maksymalną prędkość przelotową 833 km/h i zasięg 3300 km, przy 6 osobach na pokładzie i z rezerwą paliwa na 185 km lotu. Samolot wyceniono na 8,14 mln USD. Kompensuje to jednak nowoczesne wyposażenie awioniczne i wysoki standard kabiny pasażerskiej / Zdjęcie: Embraer

Nowa konstrukcja otrzymała już 3 grudnia certyfikaty brazylijskich władz lotniczych (zobacz: Certyfikat Phenoma 300). Na tej podstawie zgodę na wykorzystywanie samolotów w USA, wydała wczoraj również FAA. Dzięki temu możliwym będzie rozpoczęcie dostaw na największy rynek odrzutowców dyspozycyjnych na świecie.

Pierwsze dostawy samolotów seryjnych zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych tygodni. Pierwotnie planowano, że nastąpi to jeszcze pod koniec bieżącego roku. Phenom 300, wraz z mniejszym Phenomem 100 miały pozwolić Embraerowi na rozwój, w obliczu stagnacji na rynku samolotów regionalnych.

Niestety, obecny kryzys spowodował załamanie się produkcji samolotów biznesowych. Jeszcze na początku 2008 Brazylijczycy zakładali, że w bieżącym roku uda się im dostarczyć do 150 samolotów obu typów. Dostępne dane za 3 pierwsze kwartały pokazują jednak, że pułapu tego nie da się osiągnąć. Embraer wyprodukował bowiem jedynie 43 Phenomy 100.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.