Organizacja Rozwoju Badań Obronnych (DRDO, Defence Research and Development Organisation) i Indian Army (wojska lądowe) przeprowadziły sześć testów w locie systemy obrony powietrznej Quick Reaction Surface to Air Missile (QRSAM). Miały one miejsce na poligonie Integrated Test Range w Odisha.
Próby prowadzono przeciwko celom powietrznym poruszającym się z wysoką prędkością i symulującym różne rodzaje zagrożeń. W ten sposób oceniano możliwości QRSAM w różnych scenariuszach, w tym rażenia celów z dużej odległości i na średniej wysokości, na krótkim dystansie, rażenie manewrujących celów na dużej wysokości, celów o niskiej sygnaturze radiolokacyjnej, a także strzelanie salwą dwóch pocisków w krótkim odstępie czasu. Działania na poligonie odbywały się w dzień i w nocy.
W czasie testów wszystkie założenia misji zostały osiągnięte. QRSAM wykazały się wysoką precyzją dzięki zaawansowanemu systemowi naprowadzania i algorytmom kierowania pociskiem i skutecznością głowic bojowych. Potwierdziły to dane z sensorów telemetrycznych, radarowych i optoelektronicznych śledzących testy.
W zrealizowanych próbach użyto docelowej konfiguracji systemu QRSAM składającej się komponentów rodzimej produkcji. Obejmują one pociski z aktywną głowicą radiolokacyjną (mogące zwalczać cele w odległości 30 km i na maksymalnej wysokości 10 km), mobilne wyrzutnie, w pełni zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania, stacje radiolokacyjne wstępnego wykrywania celów i wielofunkcyjne stacje radiolokacyjne. Jak podkreśla indyjski resort obrony wyjątkową cechą QRSAM jest możliwość obserwowania przestrzeni powietrznej i śledzenia celów w czasie jazdy i odpalania pocisków z krótkich przystanków. Taką możliwość sprawdzono w czasie wcześniejszych testów mobilności (Hindusi ponownie przetestowali VL-SRSAM, 2022-08-25, Kolejne próby QRSAM, 2020-11-19).