Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne rakietowe zestawy OPL docierają na Ukrainę

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, Obrona powietrzna, 13 października 2022

W ostatnich dniach pojawiły się liczne informacje na temat przekazania Ukrainie kolejnych rakietowych zestawów przeciwlotniczych przez partnerów Kijowa. Na Ukrainę trafiła bateria systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu IRIS-T SLM i nieujawnione z nazwy zestawy z Polski produkcji radzieckiej.

Widziane na polskich drogach elementy systemu przeciwlotniczego IRIS-T SLM w drodze na Ukrainę / Zdjęcie: Twitter

O możliwości wysłania systemów IRIS-T SLM Ukrainie mówiło się od czerwca br., jednak hamulcem były decyzje w Berlinie. Rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną (w tym infrastrukturę krytyczną) w ostatnich dniach zmieniły optykę Berlina i w błyskawicznym tempie udało się wysłać baterię przeciwlotniczą przeznaczoną pierwotnie dla Egiptu. Ich przerzut był widziany na polskich drogach, zaś dostawę baterii potwierdził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Tym samym IRIS-T SLM stał się najnowocześniejszym systemem ukraińskiej OPL. Ma on zasięg 40 km i może zwalczać cele na wysokości 20 km. Pociski naprowadzane są termalnie i są wystrzeliwane z ośmiokomorowych wyrzutni pionowych montowanych na ciężarówce. Mogą zwalczać większość celów powietrznych z wyłączeniem pocisków balistycznych.

Docelowo na Ukrainę mają trafić 4 baterie IRIS-T SLM. Według ministra Reznikowa wkrótce dostarczone zostaną również obiecane przez Waszyngton dwa zestawy krótkiego zasięgu NASAMS.

Zagadkę stanowi jednak uzbrojenie przekazane przez Polskę. Dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny podziękował Polakom za szkolenie obsług i przekazanie systemów przeciwlotniczych używających radzieckiej produkcji pocisków. Według niego w ciągu 48 h załogi jednego z dywizjonów OPL zestrzeliły 9 z 11 irańskiej produkcji bsl Szahed-136 na swoim odcinku. Ma to być wynik wysokiej jakości szkolenia udzielonego Ukraińcom przez polskich przeciwlotników i przekazania polskich systemów uzbrojenia.

Strona polska nie informowała o wysłaniu na Ukrainę cięższego uzbrojenia przeciwlotniczego niż ppzr Piorun. Jak informowali ostatnio Ukraińcy, do rażenia irańskiej amunicji krążącej są używane artyleryjskie i rakietowe zestawy przeciwlotnicze krótkiego / bardzo krótkiego zasięgu, w tym ZSU-23-2 Szyłka, Gepard, ppzr różnych typów i pzr 9K33 Osa. Wskazuje to, że na Ukrainę mogła trafić pewna liczba polskich Os. Jednak dopiero ujawnienie zdjęć tych zestawów pozwoli ocenić, czy są to egzemplarze w oryginalnej konfiguracji, czy zmodernizowane przez polski przemysł (Wyprodukowano tysiąc Piorunów, 2022-09-26, Ukraina zainteresowana 11 zestawami IRIS-T SLM, 2022-07-28).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.