Agencja Uzbrojenia MON poinformowała o zakończeniu dostaw pojazdów dla wojsk aeromobilnych AERO. Wozy trafiły do 6. Brygady Powietrznodesantowej z uwzględnieniem opcji w zakładanych terminie. Łącznie przekazano wojsku 80 pojazdów i 120 przyczep specjalnych do nich wraz z pakietem logistycznym i szkoleniem specjalistycznym żołnierzy.
Pojazdy były dostarczane w latach 2019-2022 na podstawie umowy z 14 grudnia 2018 przez konsorcjum Kafar Bartłomiej Sztukiert (lider), Hibneryt Sp. z o.o., Auto-Podlasie Sp. z o.o. S.k. i Auto Special Sp. z o.o. Oddział Sobiesław Zasada Warszawa. Wartość zamówienia wyniosła ok. 50 mln PLN brutto.
Cykl produkcji pojazdów i przyczep był utrudniony w związku z zakłóceniami w światowych łańcuchach dostaw spowodowanych pandemią SARS-COV-2 i napięciem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Mimo to umowa na sprzęt dla wojsk aeromobilnych zostało zrealizowane terminowo, rzetelnie i z zachowaniem rygorów jakościowych. Ponadto wykonawcom zamówienia udało się zaimplementować dodatkowe funkcjonalności wynikające z eksploatacji pojazdów AERO.
Wozy wojsk aeromobilnych o wysokiej mobilności AERO i przyczepy specjalne są przeznaczone do transportu wyposażenia i zaopatrzenia na zrzutowisku, w składzie patrolu pierwszego, jak również do holowania lekkich systemów artyleryjskich ważących ponad 1000 kg. Mogą również przenosić uzbrojenie i realizować zadania z zakresu CASEVAC transportując chorych, rannych lub poszkodowanych na polu walki.
Pojazd ma niską masę i kompaktowe wymiary. Konstrukcja ramowa wraz z aluminiowym nadwoziem wzmocnionym stalową klatką rurową zapewniają dużą wytrzymałość. AERO jest napędzany przez wolnossący silnik wysokoprężny o mocy 131 KM. Napęd na obie osie z blokami mechanizmów różnicowych i reduktorem sprawia, że charakteryzuje się on dużą dzielnością terenową. Może być transportowany w zawiesiu pod śmigłowcem, lub zrzucany na platformie desantowej PDS typu V 12 ft z pokładu samolotów C-130 i C-295M Sił Powietrznych.
Pierwszy zrzut bojowy pojazdu AERO odbył się 10 czerwca 2020 w czasie międzynarodowego ćwiczenia Defender Europe 2020 na poligonie w Drawsku Pomorskim. Wówczas zakończył się 30-letni okres przerwy w desantowaniu pojazdów przez SZ RP. Wóz wraz z przeznaczoną dla niego przyczepą specjalną został również zweryfikowany podczas działań operacyjnych na granicy polsko-białuruskiej w czasie kryzysu migracyjnego. Tam pozytywnie oceniono jego mobilność, dzielność terenową i wszechstronność (Pojazdy dla 6. BPD, 2020-01-15).