Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holenderski NH90

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 stycznia 2010

Bez zbytniego rozgłosu lotnictwo holenderskiej marynarki wojennej otrzymało pierwszy śmigłowiec pokładowy NH90. Maszyna nie jest jednak gotowa do działań operacyjnych.

Kiedy w 1991 Holandia przystępowała do programu rozwoju śmigłowca NH90, zakładano dostawy pierwszych maszyn w 2007. Rozwój europejskiej maszyny notuje jednak kilkuletnie opóźnienie / Zdjęcie: MO Holandii

Jeszcze kilka miesięcy temu zakładano, że pierwsze NH90 trafią do holenderskiej marynarki wojennej - która zamówiła 12 maszyn, kolejne 8 kupiły wojska lądowe - nie wcześniej, niż w 2011.

Okazało się bowiem, że produkt europejskiego konsorcjum NHI nie spełniał wielu wymagań użytkownika. Podstawowym problemem okazało się znaczne przekroczenie masy, co w praktyce wyklucza wykorzystanie NH90 jako śmigłowca pokładowego (zobacz: NH90 za ciężkie). Po drugie, nie uzyskano ciągle zadowalających rezultatów pracy pokładowej stacji radiolokacyjnej oraz systemu łączności taktycznej.

W takiej sytuacji władze wojskowe Holandii oraz producent zdecydowali się na rozwiązanie przejściowe, które ma zmniejszyć opóźnienie programu. W przedostatnim tygodniu 2009, lotnictwo marynarki wojennej przejęło oficjalnie pierwszy egz. NH90. Będzie on służył przede wszystkim do szkolenia załóg i mechaników. Ma także wykonywać loty patrolowe wzdłuż wybrzeży oraz inne, proste zadania, do których nie trzeba pełnego ukompletowania systemów pokładowych, ani uzyskania zakładanej wcześniej masy własnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.