Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gripen czy Rafale?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 stycznia 2010

Brazylijskie wojska lotnicze uznały, że ich wymagania najlepiej spełnia szwedzki Gripen NG. Prezydent Brazylii nadal obstaje przy francuskim Rafale.

Gazeta Folha de Sao Paulo ujawniła, że brazylijskie wojska lotnicze, a właściwie ich komisja koordynująca wybór nowego myśliwca wielozadaniowego (Comissão Coordenadora do Programa Aeronaves de Combate - Copac), wskazały Gripena NG, jako najlepiej spełniający ich wymagania na samolot określany kryptonimem FX-2 (FX-2 - przetarg trwa). Za szwedzkim produktem przemawiają nie tylko względy techniczne, ale także ekonomiczne i gospodarcze (najbardziej efektywny offset). Na drugim miejscu znalazł się amerykański F/A-18E/F Block II, a francuski Rafale, faworyzowany przez polityków, zajął dopiero trzecie miejsce. Za Gripenem przemawia cena zakupu, według nieoficjalnych informacji wynosząca niewiele ponad połowę ceny Rafale, i koszty eksploatacji. Szwedzki samolot jest jednosilnikowy, a konkurencyjne maszyny mają po dwa silniki, co zwiększa ich zużycie paliwa.

Warunki przetargu na 36 myśliwców wielozadaniowych wartych potencjalnie 7 mld USD przewidują przeniesienie produkcji wybranego samolotu do Brazylii. Według Folha de Sao Paulo, bardziej interesujące dla rodzimego producenta lotniczego - Embraera, są propozycje Saaba. Między innymi dlatego, że dają Brazylijczykom wolną rękę w zakresie eksportu na rynki trzecie. Wadą szwedzkiej oferty jest to, że Gripen NG jest jeszcze niedopracowany, co jednak może zostać potraktowane jako pozytyw, bo jego ostateczna konfiguracja może zostać lepiej dostosowana do wymagań zamawiającego.

Gazeta donosi też o ostrej walce cenowej. Ceny swych ofert mieli znacznie obniżyć zarówno Saab, jak i Boeing, który szuka możliwości eksportu swego samolotu (Wielkie cięcia zakupów broni w USA). Francuska oferta pozostaje najdroższa.

Tymczasem prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, nadal obstaje za ofertą francuską. Już wcześniej, podczas spotkania z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym we wrześniu 2008, ogłosił że Brazylia kupi Rafale (Brazylia stawia na Rafale). Należy jedynie doprecyzować warunki transakcji, a Dassault musi obniżyć cenę swego myśliwca. Da Silva ostro skrytykował wyciek fragmentu raportu wojsk lotniczych do prasy.

Sprawa wywołała panikę w rządzie. Pojawiła się informacja, że dokument został już zmodyfikowany i ujawnione dane nie są do końca prawdziwe. Ponadto raport nie został jeszcze oficjalnie przedstawiony rządowi.

To już kolejny kryzys w stosunkach ministerstwa obrony z prezydentem. Do poprzedniego doszło w wigilię Bożego Narodzenia, gdy minister Nelson Jobim i trzech dowódców rodzajów wojsk zagrozili dymisją w odpowiedzi na zapowiedź powołania Komisji Prawdy w ramach Krajowego Programu na rzecz Praw Człowieka. Impas został wówczas przełamany po obietnicy prezydenta przeanalizowania tej propozycji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.