Agencja informacyjna ANSA poinformowała 20 marca 2023 o tym, że szkolenia z zakresu obsługi baterii systemu obrony powietrznej SAMP/T (Sol-Air Moyenne Portée Terrestre) przez 20 ukraińskich żołnierzy zmierzają do rychłego zakończenia. Z kolei włoski dziennik Il Fatto Quotidiano doprecyzował, że kurs odbywa się w placówce dowództwa przeciwlotniczego w Santa Barbara w Sabaudii na południe od Rzymu.
Nabycie umiejętności z obsługi przez ukraińskich wojskowych było jednym z warunków przekazania tego systemu przez Francję i Włochy. Minister obrony Włoch Guido Crosetto i francuski minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu obiecywali, że Kijów otrzyma to uzbrojenie wiosną 2023. Na początku lutego br. szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani oświadczył, że SAMP/T uzyska gotowość operacyjną na Ukrainie w ciągu 7-8 tygodni, co oznacza, że powinno do tego dojść w najbliższym czasie.
Francuzi dostarczą wyrzutnie i pociski, a Włosi radary do wykrywania celów i naprowadzania pocisków. Przekazanie systemu tego typu jest odpowiedzią na ciągle utrzymujące się potrzeby Kijowa w zakresie wzmocnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej bardzo potrzebnej do ochrony ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi atakami rakietowymi.
System obrony powietrznej SAMP/T przeznaczony jest do niszczenia środków napadu powietrznego tj. śmigłowców, samolotów i pocisków manewrujących oraz w ograniczonym zakresie – pocisków balistycznych. Jako efektory używane są pociski Aster 30, które mogą niszczyć cele w odległości 120 km i na maksymalnej wysokości 20 km. Osiągają one prędkość Ma 4,5 i ważą 450 kg (SAMP/T zastępuje na Słowacji Patrioty, 2023-03-17).