27 marca 2023 rozpoczęły się próby morskie drugiego francuskiego okrętu podwodnego z napędem jądrowym typu Barracuda – przyszłego Duguay-Trouin. Jednostka przejdzie szereg testów sprawdzających jej parametry, zanim zostanie dostarczona Marine Nationale (francuskiej marynarce wojennej). Przekazanie okrętu marynarce spodziewane jest latem br.
Okręty typu Barracuda są budowane przez stocznię Naval Group Cherbourguna postawie programu uruchomionego w 2006. Całemu przedsięwzięciu przewodzi Direction générale de l’Armement (DGA, Agencja ds. zamówień uzbrojenia) we współpracy z Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA, Komisją Energii Atomowej i Alternatywnej). Reaktory napędzające okręty są zaś budowane przez TechnicAtome. Łącznie Francuzi zamówili 6 okrętów typu Barracuda, które zastąpią pozostające w służbie od lat. 1980. jednostki typu Rubis.
Próby morskie stanowią kontynuację wcześniejszych testów reaktora realizowanych we wrześniu 2020 i prób stoczniowych prowadzonych od zwodowania okrętu w 2021. Odbywały się one w hali montażowej w suchym doku i w doku wypełnionym wodą. Odpowiadały za nie zespoły złożone z przedstawicieli Naval Group, TechnicAtome i państwa francuskiego. 30 września 2022 po raz pierwszy uruchomiono reaktor okrętu.
Rozpoczęte właśnie testy morskie Duguay-Trouin mają się odbywać na Atlantyku i na Morzu Śródziemnym. Do ich zakończenia okręt pozostanie własnością Naval Group i TechnicAtome. Jednak za dowodzenie jednostką odpowiada francuska marynarka wojenna. Jest ona także operatorem reaktora. Odpowiedzialność za testy spoczywa na DGA i CEA do czasu przekazania Duguay-Trouin marynarce (Suffren wrócił z pierwszej misji, 2023-01-10).