Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Druga Barracuda coraz bliżej

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 30 listopada 2021

W należącej do Naval Group stoczni w Cherbourgu odbyło się wytoczenie z hali drugiego wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego typu Barracuda. Do 2029 francuska Marine Nationale (marynarka wojenna) powinna otrzymać 4 okręty podwodne tego typu.

OP Duguay-Trouin, druga jednostka typu Barracuda, w trakcie budowy / Zdjęcie: Naval Group

Duguay-Trouin (S636) nie został zwodowany w sposób klasyczny, ponieważ jego budowa odbywała się w hali na specjalnej platformie montażowej. Po wytoczeniu z hali dalsza część montażu wyposażenia będzie się odbywała na powietrzu. Dopiero po całkowitym zakończeniu budowy okręt zostanie w całości opuszczony na wodę. Wodowanie odbędzie się najprawdopodobniej w końcu grudnia br. lub na początku 2022. Dostawa do Marine Nationale powinna zostać zrealizowana w końcowych miesiącach przyszłego roku.

W odróżnieniu od pierwszej jednostki serii – Suffrena (S635), którego wodowanie w 2019 było zorganizowane z duża pompą, Duguay-Trouin nie doczekał się publicznej uroczystości z okazji symbolicznego wodowana. Komunikatu o wytoczeniu okrętu z hali montażowej nie wydały ani francuska marynarka wojenna ani Naval Group. Budowa okrętu postępuje z opóźnieniem wynikającym z pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i związanym z tym dwumiesięcznym przestojem stoczni w Cherbourgu (Suffren w Marina Nationale, 2020-11-08).

Okręty typu Barracuda mają 99 m długości, 8,8 m średnicy i 5300 t wyporności w zanurzeniu. Dysponują 4 wyrzutniami kal. 533 mm dla torped F21, pocisków manewrujących MdCN i pocisków przeciwokrętowych SM39 Exocet Block 2. Załogę stanowi 65 oficerów i marynarzy. Autonomiczność ma wynosić 70 dni. Po uwzględnieniu pobytu w porcie w celu uzupełnienia zapasów okręt może spędzić w morzu 270 dni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.