Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dwa zespoły okrętów NATO na Bałtyku

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 13 kwietnia 2022

Okręty z Standing Maritime Group 1 (1. Stałego Zespołu Sił Morskich NATO) i Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 (1. Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO) zostały skierowane na Bałtyk. Będą tam uczestniczyły w manewrach z flotami wojennymi państw NATO oraz państwami partnerskimi sojuszu. Zespoły okrętów NATO regularnie operują na Bałtyku stanowiąc wiarygodny środek odstraszania zgodnie z postanowieniami Traktatu Północnoatlantyckiego.

Okrętem flagowym SNMCMG-1 jest łotewski niszczyciel min z funkcją okrętu wsparcia i dowodzenia LVSN Virsaitis (A53) / Zdjęcie: Maciej Hypś

SNMG-1 został utworzony w 2003 i jest podporządkowany Dowództwu Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. To jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Wielonarodowy zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty działają na Atlantyku i wszystkich akwenach europejskich.

Obecnie w skład zespołu SNMG-1 wchodzą następujące okręty wojenne: holenderska fregata HNLMS De Zeven Provincien (F802), niemiecki okręt zaopatrzeniowy FGS Berlin (A1411), duńska fregata HDMS Peter Willemoes (F362), niemiecka korweta FGS Erfurt (F262) i brytyjska fregata HMS Northumberland (F238). Dowódcą jest kadm. Ad van de Sande z holenderskiej marynarki wojennej.

SNMCMG-1 zajmuje się zagrożeniami powodowanymi przez miny, które – współczesne i pochodzące z zakończonych już konfliktów – wciąż stanowią jedno z największych zagrożeń dla komunikacji morskiej. W oficjalnych dokumentach zostało to ujęte jako zapewnienie ciągłej obrony przeciwminowej państw Sojuszu w celu utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w Północnej części Europy.

W tej chwili w skład SNMCMG-1 wchodzi siedem niszczycieli min: łotewski LVSN Virsaitis (A53), belgijski BNS Lobelia (M921), niemiecki FGS Bad Bevensen (M1063), estoński ENS Sakala (M314), brytyjski HMS Grimsby (M108), holenderski HNLMS Schiedam (M860) i norweski HNOMS Hinnøy (M343). Dowódcą jest pochodzący z Estonii kmdr Ott Laanemets.

Oba zespoły okrętów mogą wykonywać wiele zadań, w tym zwalczania min, monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek, prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludności, a także mogą stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu. Oba należą do sił bardzo szybkiego reagowania NATO (NATO Very High Readiness Joint Task Force, Rumunia prosi o wsparcie Marina Militare, 2022-04-06, Pożar na kanadyjskiej fregacie, 2021-11-19, Polskie dowództwo SNMCMG1, 2021-10-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.