Rikujō Jieitai (Japońskie Lądowe Siły Samoobrony) ogłosiły, że najbliższe ćwiczenia wojskowe Fuji Firepower Review nie będą już dostępne dla publiczności. W tym roku manewry z użyciem ostrej amunicji, którym rokrocznie przyglądają się tysiące obywateli Japonii, odbędą się 27 maja.
Brak dostępności dla publiczności spowodowany jest – jak oficjalnie i dość ogólnie podano – coraz trudniejszą i złożoną sytuacją w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, która wymaga wzmocnionych zdolności obronnych. W rezultacie manewry ponownie skoncentrują się na pierwotnych celach, którymi są szkolenie japońskich żołnierzy i opracowywanie taktyk walki z przeciwnikiem. Nie oznacza to, że wstęp na nie będzie całkowicie zakazany. Fuji Firepower Review nadal dostępne będą dla zaproszonych gości i akredytowanych dziennikarzy.
Dla masowego odbiorcy dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych transmisji na żywo w Internecie. Od 2020 roku są transmitowane na żywo na oficjalnym kanale Japońskich Sił Samoobrony na YouTube. Było to podyktowane wprowadzeniem przepisów związanych z pandemią COVID-19, które zabraniały dużych zgromadzeń widzów.
Ostatnie edycje koncentrowały się na ćwiczeniu symulowanych scenariuszy, w których japońskie wojsko musi odeprzeć inwazję na odległe wyspy Japonii, przy czym w zeszłorocznej edycji zadebiutowały pierwsze elementy współpracujące z japońską Amphibious Rapid Deployment Brigade.
Fuji Firepower Review odbywają się na poligonie u podnóża góry Fudżi od 1961. Były otwarte dla japońskiej publiczności od edycji z 1966, aby zapewnić odwiedzającym lepsze zrozumienie potencjału, możliwości i sposobu działania Rikujō Jieitai. Publiczny wstęp miały osoby wylosowane spośród wszystkich zgłoszonych chętnych. Na ćwiczenia z 2019 przybyło 20 tys. cywilnych uczestników, którzy okazali się szczęśliwcami z 600 tys. chętnych.
Pierwotnie odbywające się pod koniec sierpnia lub na początku września manewry przeniesiono na maj w 2020, aby nie kolidowały z Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi w Tokio, które pierwotnie miały się odbyć w tamtym roku. Kolejne odbyły się również w maju, a nowa data okazała się lepszym rozwiązaniem, ponieważ uwolniła zasoby wojska do pomocy w ludności w radzeniu sobie ze skutkami katastrof naturalnych, do których dochodzi późnym latem (Japonia zamawia Bayraktar TB2, 2023-04-07, Japonia zakupi czołgi i artylerię, 2020-05-13).