Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Uzbrojenie dla Pilicy+ zamówione

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, Transakcje, 28 kwietnia 2023

Agencja Uzbrojenia MON poinformowała, że w kwietniu br. zostały podpisane dwie umowy dotyczące zestawów obrony powietrznej Pilica+. Pierwsza umowa zawarta z MBDA UK dotyczy dostawy wyrzutni, pocisków i sprzętu towarzyszącego za kwotę 1,9 mld GBP (ok. 10 mld PLN netto). Druga umowa podpisana została z konsorcjum PGZ-Pilica+ i zakłada dostawę przeciwlotniczych systemów rakietowo artyleryjskich (PSR-A) Pilica i dostosowanie zestawów dostarczonych wcześniej. Została ona wyceniona na ok. 3 mld PLN brutto.

Dostawy wyrzutni iLauncher i pocisków CAMM zaplanowano na lata 2025-2029

W ramach umowy z MBDA UK dostarczone zostaną 44 wyrzutnie iLauncher (po 2 na każdą baterię) i kilkaset pocisków CAMM. Dostawy sprzętu zaplanowano na lata 2025-2029. Jak podaje MBDA, jest to największy zakup systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu w europejskiej części NATO. Nie poinformowano jednak, czy pociski CAMM na potrzeby Pilicy+ będą produkowane w Polsce, tak jak wcześniej zapowiadano w kwestii zestawów Narew uzbrajanych w ten sam typ efektorów.

Oprócz dostawy 16 nowych PSR-A Pilica polski przemysł na dostosować 6 wcześniej zamówionych zestawów do standardu PSR-A Pilica+ / Zdjęcia: Agencja Uzbrojenia MON

Z kolei konsorcjum PGZ-Pilica+ otrzymało zamówienie na dosta16 nowych PSR-A Pilica i dostosowanie 6 zamówionych wcześniej zestawów (z czego 1 zestaw ma być szkolny). Dostaw należy się spodziewać w latach 2025-2029. Zestawy, dostosowane do standardu PSR-A Pilica+ mają być zdolne do prowadzenia autonomicznych działań w różnych warunkach pogodowych i widoczności z wykorzystaniem własnych pasywnych systemów rozpoznania i śledzenia i na podstawie informacji radiolokacyjnej przesyłanej ze stanowiska dowodzenia baterii. Ich głównym wyposażeniem będą armaty wywodzące się z ZU-23-2 z ppzr Piorun.

22 wdrażane do SZ RP ZRA Pilica+ będą obejmowały wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z pociskami CAMM, radary Bystra i elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) Pilica. Te ostatnie będą się składać ze stanowiska dowodzenia, radaru krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystemu łączności i pojazdów amunicyjnych i pojazdów transportowych. W dalszej kolejności należy się spodziewać wdrożenia również armat przeciwlotniczych z amunicją programowalną i systemu do zwalczania bsl (Wojsko zamówiło kolejne ZDPSR Bystra, 2023-03-29, Pilica+ dołącza do małej Narwii, 2022-10-04).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.