Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraińcy szkolą się na Leopardach 1A5

Ćwiczenia, Wojska lądowe, 10 maja 2023

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius wraz ze swoim duńskim odpowiednikiem Troelsem Lund Poulsenem wizytował wojska ukraińskie szkolące się w Niemczech w ramach misji European Union Military Assistance Mission Ukraine (EUMAM). Podczas wizyty w Klietz w Saksonii-Anhalt pokazano szkolenie ukraińskich żołnierzy na czołgach Leopard 1A5.

Ministrom zaprezentowano podstawowe czynności obsługowe przy Leopardzie 1A5, w tym zakładanie gąsienicy i czyszczenie lufy armaty / Zdjęcie: Bundeswehr

Ukraińcy są szkoleni wspólnie przez żołnierzy duńskich i niemieckich. Czołgi zostały udostępnione na podstawie decyzji z lutego br. Łącznie SZ Ukrainy mają otrzymać z zasobów państw europejskich i przemysłu co najmniej 100 Leopardów 1 a maksymalnie 178 takich wozów. Do lata br. dostarczonych ma zostać pierwszych 80 czołgów, a także części zamienne i amunicja. Przed wysłaniem pojazdy są remontowane.

Ministrom zaprezentowano podstawowe czynności obsługowe, w tym zakładanie gąsienicy i czyszczenie lufy armaty. Jak podał minister Poulsen, szkolenie personelu SZ Ukrainy na Leopardach 1A5 ma potrwać około miesiąca. Żołnierze mają zostać wyszkoleni w zakresie jazdy czołgiem, obsługi radiostacji i prowadzenia ognia. W szkoleniu dowódców czołgów i dowódców plutonów ma być wykorzystany system symulacyjny Steel Beasts.

Wkrótce w Klietz ma ruszyć także szkolenie ukraińskich załóg bwp Marder 1A3. Łącznie w ramach misji EUMAM zakłada się wyszkolenie do 30 tys. żołnierzy z Ukrainy. Ich istotna część ma nabywać umiejętności na niemieckich poligonach (Pierwsze Leopardy 1A5 wkrótce dostępne dla Ukrainy, 2023-04-17).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.