Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zespół okrętów chroni szczyt NATO

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 12 lipca 2023

Na czas trwania szczytu NATO w Wilnie, w dniach 11-12 lipca 2023, trzy jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) zostały skierowane na Morze Bałtyckie aby zabezpieczyć wydarzenie. To jeden z 4 stałych zespołów okrętowych Sojuszu.

Działania SNMG1 w u wybrzeży Litwy są koordynowane m.in. z partnerami w tym rejonie / Zdjęcie: NATO

Okręty patrolują rejon wybrzeża Litwy budując świadomość sytuacyjną w powietrzu i na morzu. Do działań na Bałtyku skierowano okręt flagowy SNMG1, czyli niemiecką fregatę FGS Mecklenburg-Vorpommern (F218) typu 123, holenderską fregatę HNLMS De Zeven Provinciën (F802) typu De Zeven Provinciën i włoski niszczyciel ITS Caio Duilio (D554) typu Orizzonte.

Bazując na doświadczeniu, jakie zdobyliśmy w czasie rozmieszczenia na Morzu Bałtyckim w ostatnich miesiącach, grupa zadaniowa jest zdolna do odróżniania rutynowych ruchów na morzu od nietypowych działań. Zapewniamy bezpieczeństwo na tym obszarze i jesteśmy gotowi do szybkiego reagowania na pełne spektrum operacji w razie potrzeby – powiedział dowódca SNMG1 kadm. Thorsten Marx.

Działania zespołu okrętów są koordynowane przez wielodomenowe zgrupowanie Sojuszu. Zgrywane są też działania z partnerami w tym rejonie, w tym z litewską marynarką wojenną poprzez wymianę informacji i ustalając wzajemną postawę (Fregata ORP Kościuszko wróciła z misji, 2023-06-30, Caio Duilio w Gdyni, 2023-05-20).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.