Jak donosi portal DefenseRomania, powołując się na źródła w przemyśle wojskowym, Bukareszt anulował program pozyskania korwet wielozadaniowych znany jako Corveta multifuncțională. Niedługo później zostało to potwierdzone w oficjalnym komunikacie ministerstwa obrony, które przesłało stosowne komunikaty do 3 uczestników postępowania.
Rumuni chcieli pozyskać dla Forțele Navale Române (marynarki wojennej) 4 nowoczesne korwety wielozadaniowe. W postępowaniu uruchomionym w 2016 dochodziło do wielu zwrotów, w tym zawieszenia go w 2018 w związku z protestami co do sposobu realizacji przetargu. Ostatecznie 3 lipca 2019 spośród 3 uczestników jako zwycięzcę resort obrony ogłosił francuską Naval Group oferującą korwety projektu Gowind 2500. Okręty miały być budowane z udziałem rumuńskiego przemysłu i z uwzględnieniem transferu technologii.
Mimo wskazania zwycięzcy w ciągu ostatnich 4 lat nie podpisano wiążącej umowy wykonawczej. Na paraliż decyzyjny wpłynęły jednak problemy z ustaleniem finansowania zakupu, zwłaszcza między Naval Group a lokalną stocznią marynarki wojennej w Konstancy. W efekcie minister obrony Rumunii Angel Tîlvăr wysunął nawet ultimatum do partnera francuskiego aby sfinalizować rozmowy i podpisać umowę. Rozmów nie ułatwił też kryzys pandemii SARS-CoV-2. Brak nowoczesnych okrętów sprawia, że Rumunia dysponuje ograniczonymi możliwościami zapewniania bezpieczeństwa na morzu i realizacji zobowiązań sojuszniczych (Rumunia wybrała Gowindy, 2019-07-04).