Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Premiera systemu Harpas

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 26 września 2023

Podczas targów Partner 2023 w Belgradzie serbski przemysł obronny zaprezentował nowy, artyleryjsko-rakietowy samobieżny zestaw rakietowy Harpas. Został opracowany przez Vojnotehnički Institut (VTI, Wojskowy Instytut Techniczny).

Harpas jest uzbrojony w dwie armaty automatyczne kal. 40 mm i 4 pociski przeciwlotnicze / Zdjęcie: X

System przeciwlotniczy został zamontowany na podwoziu czołgu M84, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką mobilnością w terenie. Głównym elementem Harpasa jest zaś moduł wieżowy z zestawem sensorów i różnych efektorów. Ma on służyć do zapewniania osłony przeciwlotniczej wojsk i infrastruktury. Jest przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących i bezzałogowych statków latających.

Wieża Harpasa jest uzbrojona w dwie armaty automatyczne Bofors L/70 kal. 40 mm z zapasem 200 naboi. Armaty mogą strzelać amunicją odłamkowo-burzącą, rozcalaną i programowalną. Zasięg armat to 3,7 km. Ich uzupełnieniem są dwie kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych, mieszczące łącznie 4 kpr kal. 170 mm. 2 z nich to pociski RLN-TK naprowadzane na podczerwień, a 2 pozostałe to RLN-RF naprowadzane radarowo. Pociski mają zasięg 12 km i mogą razić cele na wysokości do 8 km.

Harpas został wyposażony w skomputeryzowany system kierowania ogniem z widocznym z przodu celownikiem optoelektronicznym, dalmierzem laserowym i automatycznym układem naprowadzania. Cele są wykrywane za pomocą zamontowanej na wieży stacji radiolokacyjnej o zasięgu instrumentalnym do 120 km i wysokości do 20 km. Może ona w sposób automatyczny, z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji klasyfikować wykryte obiekty. Z przodu wieży można dostrzec także radar kierowania ogniem (Serbia zamówiła PASARS-16 z Mistralami 3, 2021-12-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.