Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie zamówiły Hermesy 900

Przemysł zbrojeniowy, Bezzałogowce, Transakcje, 14 listopada 2023

Indyjskie media poinformowały, że tamtejszy rząd podpisał z przedsiębiorstwem Elbit Systems kontrakt, w którego myśl na subkontynent indyjski dostarczone zostaną bsl Hermes 900. Trafią do uzbrojenia wojsk lądowych i marynarki wojennej, a także prawdopodobnie do wojsk lotniczych.

Po 2 Hermesy 900 mają trafić do indyjskich wojsk lądowych, marynarki wojennej i wojsk lotniczych / Zdjęcie: Wikimedia Commons

MO Indii nie podało jednak liczby zamówionych bsl, ale pozyskanie sprzętu realizuje założenia zakupów w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Indyjskie media podały, że kontrakt obejmuje dostawę łącznie sześciu Hermesów 900. Wojska lądowe, marynarka wojenna i lotnictwo wojskowe otrzymają po dwie maszyny.

Pozwolą one tym rodzajom sił zbrojnych na rozszerzenie zestawu prowadzonych misji z zakresu wywiadu, obserwacji i rozpoznania. Nie będą one uzbrojone, choć istnieje taka możliwość i Indie będą mogły w przyszłości z tego skorzystać. Ich wartość zostanie sprawdzona na wschodniej granicy, a szczególnie w Ladakhu, gdzie rywalizacja między Pekinem i Nowym Delhi jest szczególnie widoczna .

Dostawy rozpoczną się już na początku 2024, gdyż płatowce mają być już niemal gotowe i wystarczy je przetransportować z Izraela. Sugeruje to, że kontrakt podpisano znacznie wcześniej, a informacja do mediów przedostała się dopiero teraz. Elbit Systems nie pokusił się o komentarz w tej sprawie. Możliwe jednak, że indyjski kontrakt jest częścią ogłoszonego 7 marca przez Elbit zamówienia na 120. egzemplarz Hermesa 900.

Sercem Hermesa 900 jest głowica SPECTRO XR będąca multispektralnym dzienno-nocnym systemem optoelektronicznym umożliwiającym rozpoznanie dalekiego zasięgu. Poza tym bezzałogowiec może przenosić kamery L3Harris Wescam MX-15/-20 EO, dwuspektralny system mapowania i nadzoru Rafael VisionMapʼs MIST G, radary wskazujące ruchome cele naziemne i systemy walki elektronicznej (EW).

Indyjskie lotnictwo dysponuje dużą flotą bsl pochodzących z Izraela, w tym rozpoznawczych Searcher i Heron I (Israel Aircraft Industries) czy bojowych Heron-TP. Ponadto Hindusi używają izraelskich bsl Harpia, będących swego rodzaju amunicją krążącą, których zadaniem jest niszczenie stacji radiolokacyjnych przeciwnika. W uzbrojeniu indyjskiego lotnictwa są również Haropy, pochodne izraelskich Harpii (Indie zainteresowane 31 MQ-9B, 2023-06-21, Indie poszukują przeciwpancernej amunicji krążącej, 2022-04-14, Indie poszukują bsl z ESM, 2021-09-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.