Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norwegia wzmocni OPL

Obrona powietrzna, Przemysł zbrojeniowy, 16 listopada 2023

Rząd Norwegii zaproponował wzmocnienie krajowej obrony powietrznej. Ma to być największy jednorazowy zakup uzbrojenia tej klasy w ciągu ostatnich 30 lat. Mowa o kwocie 12,5 mld NOK (4,67 mld PLN), za które mają zostać zakupione zarówno systemy OPL, jak też amunicja do nich.

Norweskie zestawy NASAMS uzyskają większy zasięg dzięki planowanemu zakupowi pocisków AMRAAM-ER / Zdjęcie: MO Norwegii

Norwegowie zamierzają pozyskać 8 wyrzutni systemu NASAMS i 4 stacje kierowania ogniem, by zastąpić sprzęt przekazany Ukrainie. W dostawach istotną rolę będzie pełnił lokalny przemysł z wiodącą rolą Kongsberg Defense and Aerospace. Dostaw sprzętu należy się spodziewać w 2026. Jego szacowana wartość to 3,1 mld NOK (1,16 mld PLN).

W planach jest jednocześnie zakup nowej amunicji przeciwlotniczej dla zestawów NASAMS. Pozyskane mają zostać 3 typy pocisków – krótkiego, średniego i wydłużonego zasięgu. Mowa odpowiednio o pociskach AIM-9X Sidewinder, AIM-120C AMRAAM i AMRAAM-ER. Ostatni z nich będzie dla Norwegów nowością. Do tej pory Oslo używało z NASAMS pocisków AIM-120B, których okres eksploatacji upłynie w najbliższych latach, a część zapasów przekazano Ukrainie.

Pociski wyprodukuje Raytheon. AIM-9X i AIM-120C mają być dostarczane w latach 2024-2025, z kolei AMRAAM-ER począwszy od 2028. Zakup amunicji poprzez amerykański program FMS pochłonie ok. 9,4 mld NOK (3,51 mld PLN).

Finansowanie transakcji na rzecz OPL będzie pochodzić z dwóch źródeł. 5,1 mld NOK będą stanowić środki uzyskane w ramach programu wspierania Ukrainy Nansen. Pozostała część brakującej kwoty to fundusze w ramach budżetu obronnego i długoterminowego planowania. Nie można wykluczać, że umożliwią to oszczędności uzyskane poprzez zapowiadaną rezygnację z opcji dokupienia kolejnych 18 Leopardów 2. Płatności będą realizowane przez kilka lat (Kongsberg i Raytheon udoskonalą NASAMS, 2023-11-02, Modernizacja radarów norweskich NASAMS, 2023-06-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2023 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.