Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Austria kupi Chec 3 lub Patrioty

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 20 listopada 2023

Austriacki rząd poinformował 15 listopada 2023 podczas konferencji prasowej w Wiedniu, że zamierza wzmocnić krajową obronę powietrzną, pozyskując dla swoich sił zbrojnych system obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Minister obrony Klaudia Tanner przekazała, że resort chce zawarcia umowy w tym przedmiocie do końca 2026, aby ostateczna decyzja nie była podejmowana przez do przyszły rząd. Projekt wkrótce zostanie przedstawiony parlamentowi.

Pierwsze zestawy OPL nowego typu mają trafić do Austrii w 2027 / Zdjęcie: Wikimedia Commons

Jak na razie w grze pozostają izraelskie systemy Strzała 3 i amerykańskie MIM-104 Patriot. Są to informacje nieoficjalne, gdyż Tanner nie wspomniała o konkretnym typie uzbrojenia. Jeżeli głównym wyznacznikiem jest integracja z niemiecką obroną powietrzną, to również nie faje odpowiedzi, który system ma większe szanse. Niemcy ostatnio zakupiły Chec 3, ale z powodzeniem używają również Patriotów, które zapewniają OPL niższego szczebla. Być może ważnym czynnikiem będzie cena. Minister Tanner nie podała jednak przedziału cenowego planowanego zamówienia. W związku z tym nie można też określić jego skali.

Zainteresowanie Chec 3 i Patriotami wynika wprost z podpisanego 12 lipca br. przez Austrię (wraz ze Szwajcarią) listu intencyjnego w sprawie przystąpienia tych państw do przewodzonej przez Niemcy europejskiej inicjatywy obrony powietrznej European Sky Shield Initiative (ESSI). Co więcej, Wiedeń zamówił niemiecki system przeciwlotniczy IRIS-T w wersji średniego zasięgu SLM i krótkiego zasięgu SLS. Do tamtejszych sił zbrojnych trafi 8 baterii (4 SLM i 4 SLS), czyli razem 24 wyrzutnie – na baterię przypadają 3 wyrzutnie i jeden radar. Dostawy sprzętu o wartości 2–2,5 mld rozpoczną się w 2026 (Szwajcaria i Austria zainteresowane Sky Shield, 2023-07-12).

Warto jeszcze wspomnieć, że austriacka obrona przeciwlotnicza wygląda dziś bardzo skromnie. Na stanie jest 59 przenośnych wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Mistral w liczbie i 24 holowane armaty GDF-005 kal. 35 mm. Natomiast podczas pokazów lotniczych AirPower22 w austriackim Zeltweg zaprezentowano Pandur Evo SHORAD (Short-Range Air Defense). Pojazdy przenoszące system obrony krótkiego zasięgu działają w tandemie. Jeden z nich przewozi trójwspółrzędny radar Giraffe 1X, drugi zaś wyrzutnię 4 pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral Atlas RC. Pandur Evo SHORAD mają zapewniać obronę przemieszczającym się pododdziałom wojsk lądowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.