Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Produkcja satelitów Galileo G2

Astronautyka, 04 grudnia 2023

Wraz z przybyciem pierwszego kadłuba z zakładu Beyond Gravity w Zurychu w zakładach Airbusa we Friedrichshafen w Niemczech ruszyła produkcja sześciu satelitów Galileo drugiej generacji (G2).

 Przybycie kadłuba pierwszego Galileo G2 do cleanroomu we Friedrichshafen / Zdjęcie: Airbus

Po wstępnym przygotowaniu panele konstrukcji tworzące kadłub zostaną wysłane do innych zakładów europejskiego koncernu w celu wyposażenia w niezbędne instalacje, po czym wrócą do Friedrichshafen na ostateczną integrację i testy. Wystrzelenie satelitów Galileo G2 zaplanowano na najbliższe lata zgodnie z harmonogramem umożliwiającym wstępną ocenę prawidłowości działania systemu G2.

Aby dotrzymać harmonogramu dostaw (wszystkie 6 satelitów ma być przekazane w czasie krótszym niż 2 lata) Airbusa opracował program produkcyjny wykorzystujący moce przerobowe 5 zakładów: w Backnang (koło Stuttgartu), Friedrichshafen, Madrycie, Ottobrunn (okolice Monachium) i Tuluzie. Konstrukcja drugiego kadłuba ma przybyć do Friedrichshafen na początku 2024, a trzecia pod koniec przyszłego roku.

Modułowe podejście Airbusa do produkcji satelitów G2 zakłada równoległą produkcję 3 statków kosmicznych w tym samym czasie. Satelity G2 otrzymają ulepszone anteny, które poprawią dokładność europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej. Statek kosmiczny, wyposażony po raz pierwszy w napęd elektryczny i anteny nawigacyjne o większej mocy, pomieści także w pełni cyfrową aparaturę, którą można łatwo rekonfigurować na orbicie, umożliwiając skuteczne reagowanie na zmieniające się potrzeby użytkowników.

Dwutonowe satelity, zaprojektowane przez Airbusa na bazie doświadczeń z satelitami telekomunikacyjnymi Eurostar, otrzymają 6 (zamiast czterech) ulepszonych zegarów atomowych i łącza wymiany danych między satelitami, umożliwiające im komunikowanie się i wzajemne testowanie. Ma to zapewnić użytkownikom na całym świecie precyzyjne pozycjonowanie w skali decymetrowej.

Satelitami będzie można sterować ze zwiększoną szybkością transmisji danych do i z ziemi. Pojazdy satelitarne wyposażone zostaną w zaawansowane mechanizmy zabezpieczające przed zakłócaniem i fałszowaniem w celu ochrony sygnałów Galileo. Będą działać na orbicie przez 15 lat (Wstępny przegląd Galileo 2. generacji, 2022-03-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.