Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dania rezygnuje z F-35?

Lotnictwo wojskowe, 17 marca 2010

Według doniesień duńskich mediów, władze tego kraju zrezygnowały z zakupu myśliwców F-35. Przychylają się do pozyskania Boeingów F/A-18E/F.

</span>Siła duńskich wojsk lotniczych (Flyvevåbnet) opiera się na 62 F-16A/B, z których większość do 2005 została zmodernizowana do wariantu MLU. Liczba tych samolotów w jednostkach operacyjnych powinna zmniejszyć się w najbliższym czasie do ok. 30 egz. Mogą one pozostać w służbie przynajmniej do 2018 / Zdjęcie: Flyvevåbnet

Informacje o definitywnej rezygnacji z F-35 i skierowaniu zainteresowania ku Super Hornetom, są nieoficjalne. Faktem jest jednak, że odzwierciedlają widoczny spadek poparcia Kopenhagi dla rozwiązania, opartego o konstrukcję Lockheed Martina.

W myśl założeń wstępnego porozumienia z 2002 o przystąpieniu Danii do programu JSF, zakładano potwierdzenie wyboru F-35 w 2009 i pierwsze dostawy w 2012. Ze względu na opóźnienia, dwukrotny wzrost cen oraz stwierdzenie możliwości przedłużenia użytkowania posiadanych F-16, rząd odsunął jednak decyzję o zakupie Lightninga II.

W ubiegłym roku Søren Gade minister obrony poinformował, że rozpoczęcie procedury przetargowej na nowy samolot wielozadaniowy planowane jest na 2010. Zakup ma dotyczyć nie 48, a jedynie ok. 30 samolotów (zobacz: Duńczycy odkładają decyzję).

Obecne doniesienia precyzją, że wybór następcy szesnastek nastąpi nie wcześniej niż w 2012. Dotychczasowe, oficjalne wypowiedzi przedstawicieli rządu i resortu obrony, potwierdzają, że do przetargu będą mogły przystąpić wszystkie, brane obecnie pod uwagę konstrukcje, a więc F-35, F/A-18E/F oraz Gripen NG.

Duńskie media zwracają jednak w tym tygodniu uwagę na faworyzowanie samolotu Boeinga. Koncern prowadził w ubiegłym roku intensywne rozmowy przygotowawcze z władzami kraju, obiecując m.in., zamówienia w miejscowych zakładach przemysłu lotniczego, w wysokości ok. 4 mld USD, a więc - teoretycznie - odpowiadającej sumie zakupu 48 nowoczesnych samolotów wielozadaniowych.

Poproszony o skomentowanie doniesień rzecznik prasowy ministerstwa obrony, mjr. Toben Kjeldsen powiedział, że jakiekolwiek wypowiedzi byłyby przedwczesne. Faktem jest jednak, że resort przygotowuje wojskową rekomendację rozwiązania problemu, która jeszcze w bieżącym roku zostanie przekazana ministrowi Gade.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.