Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbicie prototypu T129

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 marca 2010

Przedstawiciele Turkish Aerospace Industries ujawnili wczoraj, że 19 marca we Włoszech rozbił się prototyp śmigłowca uderzeniowego T129, rozwijanego na zamówienie Ankary.

</span>Wrak prototypu...

T129 to rozwinięcie szturmowej Agusty A129 International, a więc śmigłowca z mocniejszymi silnikami LHTEC T800, nowoczesną awioniką i systemami uzbrojenia, których poważną część ma dostarczyć turecki przemysł. Zakłady TAI mają być również odpowiedzialne za montaż seryjnych egzemplarzy.

Prototyp nowej wersji maszyny, jeszcze bez wszystkich, docelowych systemów pokładowych, po raz pierwszy wzniósł się w powietrze 28 września ubiegłego roku, w zakładach AgustaWestland we włoskim Vergiate (zobacz: Oblot prototypu T129). Rozpoczął się w ten sposób program testów w locie, do którego ma dołączyć również drugi prototyp. Zakończenie prób planowane jest na 2012.

Zamierzenia te mogą zostać jednak pokrzyżowane wypadkiem, do którego doszło 19 marca przed południem, w rejonie miejscowości Verbania, na północy Włoch. Śmigłowiec leciał na małej wysokości, ok. 450 m. Według pierwszych ustaleń, doszło do utraty mocy wirnika ogonowego, przez co maszyna straciła sterowność. Piloci próbowali wylądować, jednak maszyna rozbiła się w trakcie tego manewru.

</span>...i ten sam śmigłowiec w czasie pierwszego lotu, we wrześniu ubiegłego roku / Zdjęcie: TAI

Obaj członkowie załogi odnieśli obrażenia, określane różnie jako nie zagrażające życiu lub lekkie. Znajdują się obecnie w szpitalu. Prototyp został całkowicie rozbity. Według deklaracji przedstawicieli TAI, wypadek nie wpłynie na tempo prac badawczo-rozwojowe. Wielu niezależnych obserwatorów ma jednak wyraża w tej kwestii poważne wątpliwości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.