Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rozbicie prototypu T129

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 marca 2010

Przedstawiciele Turkish Aerospace Industries ujawnili wczoraj, że 19 marca we Włoszech rozbił się prototyp śmigłowca uderzeniowego T129, rozwijanego na zamówienie Ankary.

</span>Wrak prototypu...

T129 to rozwinięcie szturmowej Agusty A129 International, a więc śmigłowca z mocniejszymi silnikami LHTEC T800, nowoczesną awioniką i systemami uzbrojenia, których poważną część ma dostarczyć turecki przemysł. Zakłady TAI mają być również odpowiedzialne za montaż seryjnych egzemplarzy.

Prototyp nowej wersji maszyny, jeszcze bez wszystkich, docelowych systemów pokładowych, po raz pierwszy wzniósł się w powietrze 28 września ubiegłego roku, w zakładach AgustaWestland we włoskim Vergiate (zobacz: Oblot prototypu T129). Rozpoczął się w ten sposób program testów w locie, do którego ma dołączyć również drugi prototyp. Zakończenie prób planowane jest na 2012.

Zamierzenia te mogą zostać jednak pokrzyżowane wypadkiem, do którego doszło 19 marca przed południem, w rejonie miejscowości Verbania, na północy Włoch. Śmigłowiec leciał na małej wysokości, ok. 450 m. Według pierwszych ustaleń, doszło do utraty mocy wirnika ogonowego, przez co maszyna straciła sterowność. Piloci próbowali wylądować, jednak maszyna rozbiła się w trakcie tego manewru.

</span>...i ten sam śmigłowiec w czasie pierwszego lotu, we wrześniu ubiegłego roku / Zdjęcie: TAI

Obaj członkowie załogi odnieśli obrażenia, określane różnie jako nie zagrażające życiu lub lekkie. Znajdują się obecnie w szpitalu. Prototyp został całkowicie rozbity. Według deklaracji przedstawicieli TAI, wypadek nie wpłynie na tempo prac badawczo-rozwojowe. Wielu niezależnych obserwatorów ma jednak wyraża w tej kwestii poważne wątpliwości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra