Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Antharva – indyjska hybryda T-72 i T-90

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 lutego 2024

Według informacji dostępnych w mediach społecznościowych Indie zamierzają przeprowadzić testy czołgu będącego hybrydą T-72M1 Ajeya i wieży T-90S Bhishma. Wóz po raz pierwszy został pokazany na początku 2023. Jak wiadomo, doczekał się on nazwy własnej Antharva, a za jego opracowanie na zlecenie ministerstwa obrony Indii odpowiada prywatne przedsiębiorstwo AVNL

Czołg Antharva miał już przejść próby fabryczne / Zdjęcie: Twitter

Czołg miał już przejść próby fabryczne, w czasie których sprawdzana była jego mobilność i siła ognia. W najbliższych miesiącach ma zostać skierowany na próby na pustyni Thar i prawdopodobnie także w regionie Ladakhu. Antharva ma być odpowiedzią na potrzebę modernizacji przestarzałych czołgów T-72M1. Indyjskie wojska lądowe wciąż użytkują ok. 2400 tych pojazdów.

Modernizacja nie usuwa większości bolączek tych pojazdów, lecz pozwala zwiększyć siłę ognia indyjskich czołgów. Jest to możliwe dzięki systemowi kierowania ogniem stosowanemu T-90S i nowszej odmianie armaty 2A46M-5 kal. 125 mm.

Montaż innej, spawanej wieży zwiększa jednak masę wozu z 43,8 tys. kg do 45,8 tys. kg. Wraz z pozostawieniem pierwotnego napędu z silnikiem W-46 o mocy 780 KM pogorszeniu uległa mobilność czołgu. Spadła m.in. prędkość maksymalna i możliwości pokonywania wzniesień. Opcjonalnie Antharva mogą mieć zaimplementowaną możliwość strzelania ppk odpalanymi z lufy armaty, a także być wyposażone przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy (Indyjski T-72 z wieżą T-90S, 2023-01-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.