Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej Leopardów 2A4 oferowanych Czechom

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 22 lutego 2024

Czeski resort obrony poinformował, że otrzymał ofertę na pozyskanie z Niemiec kolejnych używanych Leopardów 2A4. Czołgi mogłyby uzupełnić 14 już odebranych z Niemiec wozów tego typu, na podstawie tzw. pierścienia wymiany w zamian za czeskie donacje dla Ukrainy. Finalnie dodatkowe czołgi mogłyby posłużyć do przezbrojenia batalionu.

Jeżeli wszystkie plany zakupowe dojdą do skutku Czechy mogą dysponować w przyszłości ponad setką Leopardów 2 / Zdjęcie: MO Czech

W styczniu br. Praga otrzymała ofertę otrzymania od Niemiec takiego samego pakietu jak wcześniej. Obejmować ma 14 czołgów Leopard 2A4 i wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer Büffel 3 – łącznie kompanię. Miałaby to być donacja sfinansowana przez Niemcy. Ich uzupełnieniem mógłby być też trzeci pakiet 14 czołgów i wzt dla trzeciej kompanii. Ten sprzęt miałby jednak pochodzić z zasobów niemieckiego przemysłu a Czesi musieliby sfinansować cały zakup, którego wartość jest szacowana na dolną granicę setek milionów euro.

Jeżeli Czechy wykorzystałyby wszystkie dostępne opcje, mogłyby w najbliższych latach dysponować batalionem z 42 Leopardami 2A4 i 3 niemieckimi wzt. Praga postrzega to przy okazji jako szansę na transformację struktury batalionu czołgów i zwiększenie naboru nowych żołnierzy. Podpisanie z Niemcami porozumienia w sprawie kolejnych używanych czołgów jest spodziewane w II kwartale 2024, a dostawy sprzętu powinny się rozpocząć w połowie br. i zakończyć w 2025.

Czesi nie porzucają jednak planów pozyskania ok. 70 najnowszych Leopardów 2A8. Negocjacje w sprawie tego zakupu są wciąż prowadzone. Część komentatorów przypuszcza, że zamówienie na nowe Leopardy 2 może się ziścić jeszcze w tym roku. Wraz z realizacją wszystkich zakupów w latach 2030. Czechy mogą dysponować ponad setką Leopardów 2 w dwóch wersjach, znajdujących się w aktywnej służbie lub w rezerwie (Czesi odebrali wszystkie Leo 2A4, 2023-11-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.