Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wenezuela – kolejne podejście

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 września 2009

Znane są już szczegóły kolejnych negocjacji w sprawie zakupu przez Wenezuelę rosyjskiego uzbrojenia. Tym razem na kwotę 2,2 mld USD. Ostatnie umowy między dwoma krajami podpisano w 2007.

Gdyby sprzedaż BM-30 doszła do skutku, byłaby to 7. transakcja eksportowa tej broni. Do tej pory systemy te zostały zakupione przez Algierię, Kuwejt, Indie (wersja z tego kraju na zdjęciu), Azerbejdżan, zostały również zamówione przez Turkmenistan. Kopie BM-30 są produkowane w Chinach

Od 2005 władze w Caracas podpisały z Rosją umowy o wartości 4,4 mld USD i w zdecydowanej większości, zostały już one wykonane. Dotyczy to m.in. 24 wielozadaniowych samolotów Su-30MKV, 51 śmigłowców Mi-17, Mi-24 i Mi-26, 100 tys. karabinków AK-103, czy lekkich zastawów przeciwlotniczych Igła-S.

Doniesienia, dotyczące zakupu okrętów podwodnych, transportowych Ił-ów 76MD-90 i tankowców powietrznych Ił-78MK, a także śmigłowców uderzeniowych Mi-28NE (zobacz: Jeszcze o Wenezueli) oraz późniejsze informacje o zakupie systemów przeciwlotniczych TOR-M1, czołgów T-72 czy samolotów Su-35, nie zostały zrealizowane. Negocjacje, mimo zapowiedzi udzielenia przez Kreml pożyczek, nie zostały sfinalizowane.

Pokłosie ostatniej, wrześniowej wizyty prezydenta Hugo Chaveza w Moskwie może zmienić tę sytuację. Pierwsze informacje - na podstawie wypowiedzi prezydenta Wenezueli - mówiły o zakupie taktycznych pocisków rakietowych o zasięgu 300 km oraz pozyskaniu czołgów (zobacz: Rosyjskie rakiety dla Wenezueli). Dzisiaj znane są już bardziej szczegółowe zarysy ewentualnego kontraktu.

Moskwa zaproponowała Caracas kredyt w wysokości 2,2 mld USD. Wśród wstępnie wymienianych systemów uzbrojenia, które mogłyby być pozyskane dzięki pożyczce, znajdują się 92 czołgi T-72M i - ewentualnie - kilkadziesiąt T-90, dla zastąpienia całkowicie przestarzałej floty pojazdów pancernych tego kraju (zobacz: T-72 dla Wenezueli). Drugą grupą uzbrojenia są systemy przeciwlotnicze. W grę wchodzą gruntownie odmłodzone zestawy S-125 Newa, Buk-M2 oraz S-300. Wymieniono również wyrzutnie artylerii rakietowej kalibru 300 mm BM-30 Smiercz.

Podobnie, jak w przypadku poprzednie doniesień, obecne rewelacje nie oznaczają jeszcze definitywnego podpisania i wykonania kontraktu. Faktem jest jednak, że obiecana przez Rosjan pożyczka jest największą, jaką do tej pory zaoferowali Wenezueli.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.