Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

EAGLS dla Amerykanów na Bliskim Wschodzie

Obrona powietrzna, Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, 27 kwietnia 2024

Amerykańskie siły zbrojne zamówiły od MSI Defense Solutions naprowadzane laserowo systemy anty-bsl, które mają pomóc w ochronie amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Kontrakt o wartości 24,18 mln USD obejmuje 5 systemów wyrzutni naziemnych (EAGLS), wsparcie inżynierskie i obsługi technicznej. Tym samym można oszacować, że jeden zestaw kosztuje Pentagon ok. 4,84 mln USD. Zamówienie ma charakter pilnej potrzeby operacyjnej i realizacja rozpoczyna się natychmiast, a pierwsze gotowe systemy dotrą do odbiorcy w ciągu najbliższych tygodni, maksymalnie do 30 dni.

W wersji mobilnej EAGLS posadowiony może być na niemal dowolnym pojeździe, w tym HMMWV. Występuje też w wersji przewoźnej / Zdjęcie: USAF

Decyzja o pozyskaniu tych zestawów stanowi odpowiedź na: pojawiające się i utrzymujące się zagrożenia bezzałogowymi systemami powietrznymi w obszarze odpowiedzialności Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych – głosi opublikowany przezUS Navy dokument.

Jeśli natychmiastowe zamówienie nie zostanie dokonane, siły zbrojne Stanów Zjednoczonych nie otrzymają niezbędnych systemów C-UAS, wymaganych do zapewnienia zdolności obrony przed zagrożeniami z powietrza – czytamy.

Nie wiemy gdzie dokładnie trafią (albo już trafiły te zestawy). Z pewnością będzie to obszar Bliskiego Wschodu, na którym Amerykanie bardzo często muszą mierzyć się z zagrożeniem ze strony bsl. Zamówienie opublikowano na dzień przed tym, jak Iran uderzył na Izrael za pomocą m.in. amunicji krążącej.

System EAGLS składa się ze zsmu wyposażonego w wyrzutnię pocisków 70 mm z naprowadzanymi laserowo pociskami Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) II, wielozadaniowego radaru hemisferycznego RPS-40 od Leonardo i zamontowanej na maszcie głowicę z kamerami optoelektronicznymi i pracującymi w podczerwieni. Zmodyfikowane pociski rodziny Hydra 70 Mk 66, mają zasięg 10 km, identyczny z zasięgiem wykrywania radaru RPS-40.

System jest dostępny w wersjach mobilnych i paletowych do ochrony infrastruktury krytycznej, takiej jak systemy przesyłowe energii i wody oraz systemy informacyjne/centra danych i cele ruchome. W wersji mobilnej EAGLS posadowiony może być na niemal dowolnym pojeździe, w tym HMMWV, a elementy znajdują się na tylnej platformie załadunkowej i / lub stropie kabiny (Hezbollah zniszczył radar Iron Dome, 2024-04-20, Nowa irańska amunicja krążąca, 2024-02-13, USA atakują cele w Iraku i Syrii, 2024-02-04, (VAMPIRE dla Ukrainy, 2022-08-31)).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.