Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stępka pod okręt NIOM

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 16 maja 2024

W stoczni Riva Trigoso należącej do Fincantieri odbyła się uroczystość położenia stępki pod okręt hydrograficzny Nave Idro-Oceanografica Maggiore (NIOM) dla Marina Militare (włoskiej marynarki wojennej). Okręt ma służyć do mapowania dna morskiego, monitorowania akwenów i wspierania inicjatyw Instytutu Hydrograficznego Marina Militare.

Przekazanie okręty hydrograficznego NIOM Marina Militare ma nastąpić w 2026 / Zdjęcie: Fincantieri

Jednostka ma pełnić zadania nie tylko na rzecz państwa włoskiego, lecz także ONZ, wspierając jej cele w kwestiach zrównoważonego rozwoju na odległych akwenach. W służbie zastąpi okręt hydrograficzny Ammiraglio Magnaghi (A5303) eksploatowany od 1975.

Budowa okrętu odbywa się na podstawie kontraktu z grudnia 2022 o wartości ok. 280 mln EUR. Przewiduje się, że będzie on gotowy do odbioru w 2026. Kontrakt obejmuje też pakiet logistyczny i wsparcie obsługi okrętu przez 6 lat z opcją na kolejne 4.

NIOM został zaprojektowany przez Fincantieri z uwzględnieniem aspektów ekologicznych ograniczających emisje, co zapewni optymalizujący spalanie napęd spalinowo-elektryczny. Dostosowany został również kształt kadłuba by zmniejszyć opory, a do budowy jednostki zastosowane zostaną materiały przyjazne dla środowiska.

Nowa jednostka ma być wyposażona w laboratoria, pokład lotniczy do przyjmowania śmigłowców, łodzie półsztywne, system RAS do uzupełniania zaopatrzenia na morzu, infrastrukturę medyczną na poziomie NATO Role 1 i pojazdy bezzałogowe.

Budowa okrętu ma być dzielona między stocznie Riva Trigoso i Muggiano (Stępka pod okręt hydrograficzny US Navy, 2022-10-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.