Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aerostaty Barbara zamówione

Obrona powietrzna, Transakcje, 22 maja 2024

Dzisiaj, 22 maja 2024, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę z rządem Stanów Zjednoczonych na dostawę 4 aerostatów rozpoznawczych w programie kr. Barbara. W wydarzeniu uczestniczył także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Pierwszy aerostat Barbara ma zostać dostarczony wojsku do końca 2026 / Ilustracja: MON

Umowa opiewa na ok. 960 mln USD netto (ok. 3,8 mld PLN), co jest kwotą niższą niż 1,2 mld USD w wydanej przez Departament Stanu zgodzie na transakcję. Finansowanie, podobnie jak znacznej części zakupów dla wojska, odbędzie się dzięki pożyczce udzielonej przez rząd USA, najprawdopodobniej za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Zakup przewiduje dostawę 4 aerostatów do rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej. Pierwszy z nich zostanie dostarczony do końca 2026 a pełną gotowość operacyjną ma osiągnąć w I kw. 2027. Pozostałe 3 aerostaty mają być dostarczone do końca III kw. 2027 a gotowość całego systemu ma zostać osiągnięta na koniec 2027.

Każdy aerostat wyposażony zostanie w podwieszany system rozpoznania radiolokacyjnego. Segment naziemny będzie się składał z centrum sterowania radarem, platformy cumowniczej, stacji meteorologicznej i kontenerów zasilających. Ponadto w ramach umowy został zamówiony pakiet logistyczny obejmujący obsługę techniczną, zapas części zamiennych, wsparcie techniczne i szkolenie użytkowników i instruktorów.

Aerostaty rozpoznawcze Barbara jako element systemu rozpoznania radiolokacyjnego przestrzeni powietrznej będą uzupełnieniem obecnie działających systemów radiolokacyjnych, tj. Systemu Obrony Powietrznej RP (OP) i Brzegowego Systemu Obserwacji (BSO). Będą miały zdolność wykrywania obiektów powietrznych działających na bardzo niskich wysokościach, tj. pocisków rakietowych, samolotów, bsl, a także znajdujących się w obrębie działania radaru jednostek nawodnych. Zasięg wykrywania obiektów powietrznych będzie wynosił ponad 300 km. Aerostaty będą zawieszone na wysokości ok. 4 km nad ziemią.

Zamówione aerostaty mają zostać zgrupowane w planowanym do utworzenia aerostatowym batalionie radiotechnicznym. Mają stacjonować w pewnym oddaleniu od wschodniej i północno-wschodniej granicy Polski (Barbara z USA, 2024-02-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.