Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Aerostatowy batalion radiotechniczny

Obrona powietrzna, Infrastruktura, 15 listopada 2023

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sandomierzu poinformowało o planowanym utworzeniu aerostatowego batalionu radiotechnicznego. Ma ono nastąpić na potrzeby procedowanych dla Sił Zbrojnych RP aerostatów rozpoznawczych w ramach programu Barbara.

Wojsko Polskie planuje pozyskać w ramach programu Barbara 4 aerostaty rozpoznawcze / Ilustracja: WCR Sandomierz

Zamieszczona wraz z komunikatem grafika prezentuje planowane lokalizacje 4 posterunków radiolokacyjnych z aerostatami. Wśród nich znajdą się Sędzice, Karbowskie, Pobikry i Kurzyna Wielka. W Czerwonym Borze znajdzie natomiast najprawdopodobniej centrum kierowania. Pierwszy posterunek ma zostać sformowany do 1 lipca 2026.

Wdrożenie do Wojska Polskiego aerostatów ze stacjami radiolokacyjnymi zapewni nowe, bardzo potrzebne zdolności do wykrywania obiektów poruszających się na małych wysokościach (pociski manewrujące, bezzałogowce). Są one znacznie tańsze od samolotów wczesnego ostrzegania i mogą całodobowo monitorować przestrzeń powietrzą. Wyposażenie tego typu znacząco ułatwi odpowiedź na zagrożenia takie jak rosyjski pocisk rakietowy, który znaleziono pod Bydgoszczą. Wciąż nie dokonano wyboru dostawcy aerostatów i stacji radiolokacyjnych. Wśród potencjalnych dostawców wymienia się podmioty z USA i Izraela (Szwedzkie samoloty wczesnego ostrzegania dla Sił Powietrznych, 2023-05-22, RT zaprezentuje aerostaty SkyStar, 2023-02-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2023 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.