Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie Emilio Bianchi

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 28 maja 2024

W stoczni Riva Trigoso należącej do Fincantieri odbyła się uroczystość symbolicznego wodowania i chrztu ostatniej fregaty projektu FREMM (typ Bergamini) dla Marina Militare – Emilio Bianchi (F 589). Jest to 10. okręt tego typu, który trafi do włoskiej marynarki na podstawie francusko-włoskiej współpracy pod przewodnictwem OCCAR.

Wejście fregaty Emilio Bianchi do służby jest planowane w 2025 / Zdjęcie: Fincantieri

Matką chrzestną okrętu została Maria Elisabeta Bianchi – córka Emilio Bianchiego odznaczonego Złotym Medalem Za Męstwo Wojskowe za udany atak na flotę brytyjską w Aleksandrii w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu uczestniczył też m.in. szef sztabu Marina Militare adm. Enrico Credendino, prezes Fincantieri gen. Claudio Graziano i dyrektor zarządzający Dywizją Okrętów Wojennych Fincantieri Dario Deste.

Okręt jest budowany na podstawie kontraktu na dwie jednostki typu Bergamini, które zastąpią 2 zbudowane dla Włoch okręty, które w 2020 odsprzedano Egiptowi. Emilio Bianchi i bliźniacza Spartaco Schergat są budowane w nowej konfiguracji z bogatszym zestawem wyposażenia. Do służby powinny wejść w przyszłym roku. Docelowo Włosi zamierzali posiadać 10 fregat tego typu, choć najnowsze plany przewidują pozyskanie jeszcze pary okrętów (Włoskie tak dla czołgów i fregat, 2024-02-27, Włoska zmiana warty na Bałtyku, 2023-08-07, Emilio Bianchi zwodowany, 2020-01-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.