Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Anson zakończył próby morskie

Marynarka wojenna, Ćwiczenia, 31 maja 2024

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało kilka dni temu, że HMS Anson, najnowszy okręt podwodny typu Astute zakończył intensywne próby morskie na Atlantyku, które znacznie przybliżyły jednostkę do osiągnięcia statusu gotowości operacyjnej. Obecnie przechodzi okres przygotowań przed rozpoczęciem operacji bojowych.

Od czasu wyjścia w morze w lutym 2023 załoga Ansona sprawdziła niemal wszystkie systemy okrętowe i obecnie okręt jest prawie gotowy do służby / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Piąty reprezentant tego typoszeregu o napędzie atomowym przeszedł rygorystyczne próby u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i na Morzu Karaibskim. W ich czasie załoga przetestowała wszystkie systemy bojowe, w tym uzbrojenie. Według Royal Navy załoga Ansona spędziła czas na wodach u wybrzeży Wielkiej Brytanii, a następnie przemieściła się dalej na północ od Szkocji, aby przetestować uzbrojenie, pomyślnie wystrzeliwując torpedy Spearfish i pociski manewrujące Tomahawk.

Dalsze testy przeprowadzono w pobliżu Bahamów w Atlantyckim Centrum Testów i Oceny Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (AUTEC). Próby te miały kluczowe znaczenie dla przyszłych operacji Ansona i potwierdziły, że będzie mógł polować na okręty podwodne przeciwnika z bardzo małą szansą na wykrycie przez wrogie jednostki. W tym napiętym harmonogramie wystąpiły również pewne przestoje związane z niezbędną obsługą w bazie okrętów podwodnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Kings Bay w stanie Georgia.

Anson dołączył do floty w sierpniu 2022, a jego budowa kosztowała 1,3 mld GPB. Nazwa okrętu pochodzi od XVIII-wiecznego admirała floty George'a Ansona odnoszącego sukcesy dowódcy brytyjskiej marynarki wojennej i reformatora, który był Pierwszym Lordem Admiralicji podczas wojny siedmioletniej. Napęd okrętu stanowi reaktor jądrowy Rolls-Royce PWR 2, okręt może osiągnąć prędkość do 30 w. w zanurzeniu. Ma standardową załogę liczącą 98 oficerów i marynarzy, która może pozostawać na morzu bez uzupełnienia zapasów przez maksymalnie 90 dni. Okręt uzbrojony został w pociski manewrujące Tomahawk Block IV i maksymalnie 38 ciężkich torped Spearfish Mod 1.

Brytyjczycy zamówili 7 OP typu Astute. Prace nad dwiema ostatnimi jednostkami są już prawie ukończone – niedawno ochrzczono HMS Agamemnon, a wejście do służby HMS Agincourt zaplanowano na 2026. Wcześniej gotowość operacyjną uzyskały Astute, Ambush, Artful i Audacious (Chrzest Agamemnona, 2024-04-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.