Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze zanurzenie HMS Anson

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 14 lutego 2022

HMS Anson (S124) będący 5. uderzeniowym okrętem podwodnym o napędzie nuklearnym typu Astute zrealizował pierwsze kontrolowane zanurzenie. Odbyło się w doku Devonshire należącym do stoczni Barrow-in-Furness, gdzie jednostka była budowana przez 11 lat. Celem próby było sprawdzenie wyważenia, stateczności i położenia środka ciężkości okrętu przed przekazaniem go Royal Navy.

Jeszcze w tym roku HMS Anson po raz pierwszy wyjdzie w morze w celu przeprowadzenia prób / Zdjęcia: Royal Navy

Zanurzenie odbyło się doku o maksymalnej głębokości 25 m. Nie pozwoliło to na pełne zanurzenie tak dużego okrętu, dlatego w czasie próby część kiosku wystawała ponad lustro wody. W czasie zanurzenia 64 członków załogi, inżynierów i stoczniowców sprawdzało szczelność kadłuba okrętu. Po pokładzie przemieszczano też ołowiane obciążniki o masie 16 t, aby potwierdzić stateczność jednostki.

Według wstępnych analiz próba była udana, co pozwala na kontynuowanie programu testów. Wkrótce okręt ma wyjść na próby morskie, zaś po ich zakończeniu zostanie przekazany Royal Navy. Jego budowa pochłonęła 1,3 mld GBP (7,1 mld zł). Obecnie na różnych etapach budowy znajdują się jeszcze dwie ostatnie jednostki typu Astute – HMS Agamemnon i HMS Agincourt. Trwa także budowa pierwszego okrętu podwodnego z pociskami balistycznymi HMS Dreadnought. Budowa wszystkich brytyjskich okrętów podwodnych odbywa się w wielkiej hali stoczniowej Devonshire Dock Hall (Chrzest HMS Anson, 2020-12-11, Fundusze na brytyjskie OP, 2018-05-14).

 
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.