Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Linia produkcyjna AW149 w PZL Świdnik

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 04 czerwca 2024

Dzisiaj, 4 czerwca 2024, w zakładach PZL Świdnik odbyła się uroczystość uruchomienia linii produkcyjnej, na której będą montowane śmigłowce AW149. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej z sekretarzem stanu w MON Pawłem Bejdą na czele, a także przedstawiciele wojska, władz lokalnych, środowisk naukowych i mediów.

Pierwszy montowany w Świdniku śmigłowiec AW149 przeznaczony dla Wojska Polskiego / Zdjęcia: Dawid Kozdra

Uruchomienie linii produkcyjnej śmigłowców wynika z kontraktu z 1 lipca 2022, kiedy MON zamówiło 32 śmigłowce AW149 wraz z wyposażeniem. Dostawy sprzętu o wartości 8,25 mld PLN mają zostać zrealizowane do 2029.

Siły Zbrojne RP odebrały do tej pory 4 śmigłowce AW149. Dwie pierwsze maszyny przekazano wojsku 30 października 2023, 15 miesięcy od podpisania umowy. Wiropłaty weszły do uzbrojenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W najbliższym czasie WP odbierze piąty śmigłowiec, który już trafił do Świdnika i był prezentowany statycznie i w locie podczas dzisiejszej uroczystości. Wszystkie zbudowane dla do tej pory dla Polski śmigłowce wyprodukowane zostały we Włoszech w zakładach w Vergiate, należących do Airbus Helicopters.

PZL Świdnik rozpoczęły niedawno montaż pierwszej maszyny dla Sił Zbrojnych RP. Linia produkcyjna Final Assembly Line (FAL) obejmuje 3 nowe stanowiska, na których realizowane będą różne etapy montażu śmigłowca. Przygotowano także infrastrukturę Flight Line, gdzie będzie odbywać się finalne przygotowanie wyposażenia śmigłowca. Prezes PZL Świdnik Jacek Libucha zapowiedział, że moce produkcyjne zakładu to maksymalnie 10 śmigłowców AW149 na rok, choć nie wyklucza się zwiększenia tempa produkcji po otrzymaniu kolejnych zamówień.

Świdnickie zakłady mają także odpowiadać za wsparcie eksploatacji tych śmigłowców w Wojsku Polskim (Trzeci AW149 w Siłach Zbrojnych RP, 2023-12-15).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.