Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze AW149 dla WP

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 30 października 2023

Dzisiaj, 30 października 2023, rozpoczęły się dostawy śmigłowców wielozadaniowych AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych. Pierwsza para wiropłatów dotarła do 7. dywizjonu lotniczego w Nowym Glinniku, podlegającego 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. W wydarzeniu uczestniczył wciąż urzędujący szef resortu obrony.

Wszystkie z 32 zamówionych dla WP śmigłowców AW149 powinny zostać dostarczone do 2029 / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

Śmigłowce pomyślnie przeszły testy potwierdzające spełnienie wymagań określonych przez Siły Zbrojne RP. Przeprowadzono również cykl szkoleń pierwszej grupy personelu latającego i personelu technicznego. Po zakończeniu procedur związanych z przyjęciem śmigłowców rozpocznie się proces ich wdrożenia do eksploatacji zgodnie z przyjętymi w lotnictwie SZ RP procedurami.

Nowe śmigłowce realizować będą misje zarówno transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie śmigłowców umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia. Maszyny reprezentują konfigurację odpowiadającą potrzebom Sił Zbrojnych RP. Wyposażone są m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane (w tym AGM-114 ppk Hellfire) i niekierowane pociski rakietowe i systemy samoobrony.

Dostawa jest efektem umowy z 1 lipca 2022. Wówczas Agencja Uzbrojenia MON podpisała mowę z zakładami PZL-Świdnik umowę obejmującą 32 śmigłowce AW149 wraz z wyposażeniem, pakietem logistycznym i szkoleniowo-symulatorowym w ramach programu Perkoz. Jej wartość to 8,25 mld PLN. Wszystkie maszyny powinny trafić do WP do 2029.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowo-symulatorowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego (MON chce kupić więcej AW101, 2023-08-11).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.