Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USAF zamówiły JSM

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Transakcje, 05 czerwca 2024

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał pierwszy kontrakt na dostawę lotniczych pocisków przeciwokrętowych Joint Strike Missile (JSM) dla US Air Force. Uzbrojenie ma wejść do arsenału samolotów wielozadaniowych F-35A. Wartość umowy to 141 mln USD (ok. 560 mln PLN).

JSM są pierwszym uzbrojeniem przeciwokrętowym, które może być przenoszone w wewnętrznych komorach uzbrojenia samolotów F-35A i F-35C/ Ilustracja: Kongsberg

Pierwsza partia produkcyjna pocisków JSM będzie dostarczana wraz z kontenerami transportowymi i wyposażeniem testowym. Nie ujawniono ich liczby. Produkcja odbywać się będzie w Norwegii. Na zakup Amerykanie wyasygnowali już pierwszą pulę środków z tegorocznego budżetu USAF w wysokości ponad 69,2 mln USD. Kongsberg podał oficjalnie, że w 2026 rozpoczną się dostawy uzbrojenia, a według komunikatu Departamentu Obrony ich realizacja powinna zakończyć się w sierpniu 2026.

Pociski są pierwszym uzbrojeniem przeciwokrętowym, które może być przenoszone w wewnętrznych komorach uzbrojenia samolotów F-35A i F-35C. Do tej pory pociski tego typu zamówiła Norwegia, Japonia i Finlandia. W przypadku USA mówi się o pozyskaniu w sumie 268 takich pocisków, z czego na rok fiskalny 2024 przewidziano zakup 48. Mają być one rozwiązaniem tymczasowym, do czasu wdrożenia cięższych pocisków AGM-158C na bazie JASSM.

JSM są efektem współpracy norweskiego Kongsberga i amerykańskiego Raytheona. Wywodzą się z pokpr NSM. Pociski ważą ok. 416 kg i przenoszą ok. 120-kg głowicę bojową. Naprowadzane są za pomocą układu nawigacji satelitarnej GPS, inercyjnej wspomaganego przez TERCOM. Pozwala to na atakowanie nie tylko celów nawodnych, lecz również lądowych. Deklarowany przez producenta zasięg JSM przekracza 275 km (zależnie od profilu lotu, JSM dla norweskich F-35A, 2021-10-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.