Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35A zrzuca JSM

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 marca 2021

Personel norweskiej Forsvarsmateriell (agencji ds. zaopatrywania sił zbrojnych) przeprowadził zrzuty pocisku JSM przenoszonego przez samolot F-35A (AF-01). Próby przeprowadzono na pustyni w pobliżu bazy US Air Force Edwards w Kalifornii w lutym br.

Przedseryjny F-35A (AF-01) zrzuca pocisk JSM na pustynię w pobliżu bazy Edwards w Kalifornii / Zdjęcie: MO Norwegii

Pierwsze prace mające na celu integrację JSM z F-35A rozpoczęły się w 2020. Początkowo zrealizowano zrzuty pocisku z samolotu znajdującego się na ziemi, do zagłębienia wypełnionego pianką. Dzięki temu sprawdziliśmy, że JSM został oddzielony od F-35A w sposób bezpieczny – stwierdził bryg. Jarle Nergård, szef działu Forsvarsmateriell zajmującego się F-35A.

Samolot, który był używany podczas zrzutów F-35A został wyposażony w aparaturę pomiarową, w tym czujniki rejestrujące prędkość i drgania, a także trzy kamery we wnęce uzbrojeniowej i kolejne trzy kamery na skrzydle. Analogiczne oprzyrządowanie zamontowano także w pocisku.

Stopniowo będziemy zwiększali prędkość i wysokość lotu F-35A, przy jakich dokonamy zrzutu JSM, przechodząc do coraz trudniejszych warunków – dodał bryg. Nergård (JSM dla japońskich F-35, 2019-03-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.